Noże plazmowe stanowią innowację wśród narzędzi, jakimi mogą dysponować specjaliści z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Mnogość urządzeń i olbrzymie rozbieżności w jakości istniejących urządzeń powodują podziały wśród lekarzy na tych pełnych aprobaty i ostrożnych przeciwników tej technologii. Wśród dostępnych urządzeń na uwagę zasługuje polska Plasma Fission, która z powodzeniem przeszła testy kliniczne
Z względu na mnogość urządzeń doszło do swego rodzaju generalizacji noży plazmowych bez zagłębiania się w jednostkową użyteczność, precyzję działania, skuteczność czy możliwości wykorzystania. Dostępne na rynku urządzenia różnią się sposobem generowania łuku plazmowego, zastosowanymi rozwiązaniami czy systemami zabezpieczeń, jakie oferują.
Idealny nóż plazmowy z polskim rodowodem
Plasma Fission to urządzenie, które na rynek wprowadza firma Praiston. Jest ona członkiem wspierającym Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Praiston to polska firma rodzinna, która funkcjonuje na rynku od ponad 30 lat.
Wraz z rozwojem przedsiębiorstwo, które znane jest głównie jako dystrybutor sprzętu medycznego*, zaangażowało się w poszukiwanie innowacji i nowości na rodzimym rynku medycznym. Zaowocowało to nawiązaniem współpracy z inżynierami z Politechniki Wrocławskiej, D. Dygoniem i P. Dobrowolskim, którzy w ramach start-up, współpracując z dr n. med. A. Domanasiewiczem opracowali i opatentowali „idealny nóż plazmowy”.
Urządzenie posiada szereg atutów, a największym z nich jest całkowita bezprzewodowość urządzenia – wykonywanie zabiegu możliwe jest tylko i wyłącznie w ramach zasilania akumulatorowego. Urządzenie nie posiada elektrody biernej i wyposażone jest w innowacyjny opatentowany generator wiązki plazmy. Urządzenie wytwarza precyzyjną wiązkę plazmy o długości do 1mm i średnicy 0.15mm, przy pomocy której doprowadza się do sublimacji tkanki pacjenta.
Dobrze leży w ręku
Plasma Fission waży zaledwie 135 gramów i ma 210 mm długości. Ergonomiczny kształt i dobrze osadzony środek ciężkości nie powoduje zmęczenia nadgarstka operatora. Urządzenie główne stanowi niepodzielną całość i zalicza się do klasy urządzeń ręcznych.
Plasma Fission wyposażona jest w autorskie oprogramowanie sterujące posiadające szereg zabezpieczeń. Lekarz ma dostęp do interfejsu użytkownika, za pomocą którego obsługuje urządzenie. Operator ma możliwość wyboru rozmiaru elektrody zabiegowej w zależności od planowanego zabiegu. Dostępne są one w 2 rozmiarach.
Mocowanie elektrod odbywa się z wykorzystaniem opatentowanego rozwiązania MagicClick, co stanowi innowację w porównaniu do innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku – elektrody mocowane są przy pomocy magnesów.
Poddany ocenie klinicznej
Urządzenie posiada 10-stopniową regulację mocy umożliwiającą stosowanie różnych mocy wiązki plazmy w zależności od różnorodności budowy zmiany poddawanej sublimacji. Użyteczność i skuteczność opatentowanej technologii generowania wiązki plazmy w urządzeniu została poddana ocenie klinicznej.
Z wynikami badań można zapoznać się na stronie https://plasmafission.com
Plasma Fission charakteryzuje się zwiększonym poziomem bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie elektrody biernej, co skutkuje wyeliminowaniem przepływu prądu przez ciało pacjenta.
Zbliżamy elektrodę do skóry
Urządzenie służy do leczenia dermatologicznego poprzez sublimację naskórka lub zmian skórnych, które lekarz uzna za konieczne lub możliwe do usunięcia bez konieczności badania histopatologicznego.
Proces sublimacji tkanki z użyciem Plasma Fission przebiega w następujący sposób: operator zbliża elektrodę włączonego urządzenia do skóry pacjenta, po zbliżeniu na odległość poniżej 1 mm następuje zapłon łuku plazmowego i dochodzi do koagulacji obszaru skóry tuż pod elektrodą zabiegową. Generator plazmy zastosowany w urządzeniu posiada automatyczną regulacją napięcia zapewniającą stałą moc wiązki plazmy.
Wszechstronność z gwarancją
Przeprowadzone testy kliniczne wskazują skuteczność w usuwaniu oraz łagodzeniu następujących schorzeń: brodawki łojotokowe, naczyniaki, włókniaki, kępki żółte, kurzajki, mięczaki zakaźne, teleangiektazje, zmiany barwnikowe, znamiona (np. Mieschera), hiperkeratozy.
Wiązka plazmy wytwarzana przez urządzenie jest stosowana w trakcie zabiegów dermatochalazy, blefaroplastyki. Zabieg nie wywołuje krwawienia oraz nekrozy tkanek sąsiadujących, ponieważ jego działanie opiera się na sublimacji termicznej tkanki operowanej oraz częściowej karbonizacji tkanek sąsiednich.
Zabiegi przy użyciu Plasmy Fission są niemal bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Urządzenie posiada 2-letnią gwarancję producenta, jest produkowane na terenie Polski i posiada Certyfikat CE dla wyrobów medycznych zgodny z 93/42/EWG wydany przez TUV Nord
*Praiston jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę marek: PlasmaFission, EUROMI (liposukcja N.I.L.; Dermatic), EMALED, ÜZÜMCÜ, WESSELING, AKRUS czy BIOGENESIS.
Źródło: Praiston