Poprawianie delikatnej okolicy oka

Jak podkreślają eksperci okolica oka jest newralgicznym obszarem, który ma ogromny wpływ na wygląd całej twarzy. Dlatego zabiegi tam wykonywane mogą przynieść bardzo dobry efekt estetyczny. Z drugiej strony lekarze ostrzegają, że z zabiegami w okolicy oka trzeba być bardzo ostrożnym.

Spoglądając na skórę wokół oczu, każdy z nas może spróbować rozpoznać wiek danej osoby. Gdy pacjent przychodzi po raz pierwszy do gabinetu lekarza medycyny estetycznej często właśnie okolica oczu jest oceniana i badana jako jedna z pierwszych. Należy ona również do najdelikatniejszych okolic naszego ciała, przez co wymaga wyjątkowej opieki.

Starzejemy się w oczach

Jak tłumaczy dr Dorota Krzyżanowska-Gernand, szefowa NZOZ Przychodni Lekarskiej Medica zmiany w okolicy oka związane są np. z opadaniem powieki spowodowanym przede wszystkim starzeniem tkanek. Są to też zmiany w środkowym piętrze oka związane z powstawaniem tzw. kurzych łapek oraz mogą to także być tzw. worki pod oczami. Do zmian w okolicy oka lekarze zaliczają też zaostrzoną dolinę łez oraz cienie.

Dr Maria Noszczyk z Lecznicy Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging Melitus wśród najczęstszych problemów, z którymi przychodzą do jej gabinetu pacjentki, wymieniała np. wiotkość i małą sprężystość skóry, wyraz „zmęczonych oczu”, tendencje do obrzęków, cienie pod oczami, zmarszczki (np. „kurze łapki”), czy opadanie powiek. Lekarz podkreślała jednocześnie, że dbanie o wygląd okolicy oczu praktycznie zawsze trzeba zacząć od porady dermatologicznej i pielęgnacyjnej.

Dr Wolfgang Philipp-Dormston z Niemiec, którego wykład został bardzo pozytywnie przyjęty podczas Kongresu Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, podzielił się m. in. ciekawą informacją na temat sposobu starzenia się okolicy oka. Okazuje się, że wbrew obiegowym opiniom linia brwi z wiekiem optycznie się podnosi, a nie opada.

Dzieje się tak ponieważ zwiększa się odległość od brwi do oka. Lekarz z Niemiec przypominał też, że wizerunek idealnego oka zmienia się z czasem co oznacza, że pacjentki w różnym wieku mogą mieć różne oczekiwania.

Wymagana ostrożność

Według dr Wolfganga Philipp-Dormstona, który mówił o zabiegach w okolicy oka z wykorzystanie kwasu hialuronowego, bardzo ważne jest aby lekarz właściwie przeprowadził kwalifikację pacjenta oraz bezwzględnie przestrzegał indywidualnych uwarunkowań różnych osób. Radził dokładnie planować zabieg, precyzyjnie go oznaczać i postępować krok po kroku. Zalecał ostrożność i radził unikać hiperkorekcji.

W szczególności zwracał uwagę na częste przypadki zbyt obfitego wypełniania tzw. „doliny łez”. Podkreślał, że jest to naturalny element anatomiczny, który występuje u każdego człowieka, niekoniecznie efekt starzenia. – Mój synek też ma “dolinę łez” – mówił.

Zwracał też uwagę na prostą zasadę podczas oceny pacjenta: – Rozważajcie wygląd pacjenta zarówno en face, jak i z profilu – radził lekarzom. Przypominał, że we wszystkich zabiegach estetycznych, a już w szczególności w okolicy oka niezwykle ważna jest znajomość anatomii. Ostrzegał, że wykonując nieumiejętnie iniekcje można trafić na punkty niezwykle niebezpieczne dla pacjenta.

Używanie igły w pewnych miejscach grozi uszkodzeniem nerwu, co może doprowadzić nawet do ślepoty – ostrzegał.

Dr Maria Noszczyk wyjaśniała, że trudności z zabiegami w okolicy oczu są spowodowane m. in. tym, że skóra jest w tym miejscu bardzo cienka (około 0,5 – 1 milimetr). Ponadto charakteryzuje się małą liczby gruczołów łojowych, co spowalnia gojenie. Zdaniem dr Noszczyk dlatego właśnie nie zalecane są zbyt intensywne zabiegi w tej okolicy. – Regeneracja jest utrudniona, powstają siniaki – wyjaśniała dermatolog.

Metody do wyboru

(…)

Okładka RYNEK ESTETYCZNY 3/V-IX/2014

 

Chcesz wiedzieć więcej. Cały artykuł oraz wiele innych ciekawych tekstów do przeczytania w majowym numerze „Rynku estetycznego” .

Zapraszamy do PREMUMERATY

lub do EMPIKu

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>