Prof. Judy Campisi z Buck Institute for Research On Aging w Kalifornii twierdzi, że możliwe jest opracowanie receptury, która pozwoli nam dłużej zachować zdrowie i cieszyć się długowiecznością. Naukowcy badają leki, które mogą zmniejszać ryzyko chorób związanych z wiekiem i zwiększać jakość życia
Prof. Judy Campisi o koncepcjach jakie są sprawdzane opowiadała w wywiadzie dla “BBC News”. Zwracała uwagę, że u ludzi starszych niemal w tym samym czasie występuje kilka schorzeń skracających ich życie, takich jak nowotwory, zawały serca, udary mózgu, demencja i choroby reumatyczne. Jej zdaniem to nie jest przypadek.- Podejrzewamy, że wszystkie te choroby mają wspólne podłoże związane ze starzeniem się organizmu – powiedziała prof. Camprisi. Jeśli tak jest, to powinno być możliwe opracowanie leków, które spowalniałyby ten proces.
W Buck Institute for Research On Aging, który znajduje się w Dolinie Krzemowej, ponad 300 naukowców w 18 laboratoriach pracuje nad lekami spowalniającymi starzenie się organizmu. Skupiają się na chorobach przewlekłych najczęściej występujących u ludzi starszych. Jedną z takich substancji może być lek usuwający z organizmu zalegające w nim starzejące się komórki.
Podejrzewa się, że “zatruwają” one organizm, ponieważ m.in. wydzielają szkodliwe substancje zaburzające wiele procesów. Dr Peter de Keizer z Uniwersytetu Erasmusa w Holandii przetestował już taki lek na myszach. Twierdzi on, że pod jego wpływem gryzonie były wyraźnie młodsze: lepiej wypadały w testach sprawnościowych, miały odmłodzoną sierść i w lepszym stanie wątrobę.
Leki na długowieczność już wynaleziono
Prof. Brian K. Kennedy z Buck Institute for Research on Aging uważa, że leki przedłużające życie są już dostępne, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jego zdaniem wiele osób stosuje je codziennie nie mając pełnej świadomości ich działania. Według niego jednym z takich leków jest metformina stosowana od dawna w leczeniu cukrzycy typu 2.
Preparat ten pomaga diabetykom, obniża poziom glukozy i zmniejszenia ryzyko powikłań cukrzycowych oraz przedwczesnego zgonu. Wykazano jednak, że zdrowym gryzoniom wydłuża życie o 5 proc. Działa podobnie jak niskokaloryczna dieta spowalniająca procesy starzenia.
O metforminie wspominała też na łamach “Rynku estetycznego” dermatolog Aleksandra Jagielska. Lekarka informowała o badaniach, które były prezentowane na jednej z międzynarodowych konferencji w zeszłym roku. Miałoby z nich wynikać, że poza terapeutycznym działaniem na pacjentów z cukrzycą typu II, metformina, przyjmowana regularnie w niewielkich dawkach, wpływa też na poprawę jakości skóry oraz zwiększenie długości życia.
– Oczywiście obecnie żaden lekarz nie wypisze oficjalnie tego leku zdrowej osobie ze wskazań anti-ging – zastrzegała Aleksandra Jagielska. Jednak jej zdaniem na temat tej substancji pojawi się w najbliższych latach więcej doniesień.
Prof. Brian K. Kennedy twierdzi, że życie mogą przedłużać również leki kardiologiczne, takie jak statyny oraz aspiryna. Statyny obniżają we krwi cholesterol, co hamuje rozwój choroby wieńcowej i zmniejsza ryzyko zawału serca oraz udarów mózgu.
Z kolei aspiryna, a właściwie kwas acetylosalicylowy, który jest jej głównym składnikiem, działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie (przeciwzapalnie działają również statyny). Aspiryna wykazuje także działanie przeciwnowotworowe. W licznych badaniach stwierdzono, że zmniejsza ona ryzyko raka jelita grubego.
Nic nie pomoże na zły tryb życia
Prowadzone są badania nad rapamycyną, lekiem stosowanym u ludzi po transplantacjach, który zapobiega odrzuceniu przeszczepu….. (…)
Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Zapraszamy do PRENUMERATY
lub do EMPIKu