Psychodermatologia: nowe cechy starzenia się twarzy

Kontrast pomiędzy elementami twarzy, takimi jak usta, oczy, brwi a skórą dookoła nich wraz z upływem czasu zaciera się. Z badań psychologa prof. Richarda Russela z Gettysburg College (USA) wynika, że zacieranie się kontrastów na twarzy znacząco wpływa na postrzeganie wieku danej osoby.

Jak tłumaczy prof. Richard Russell w materiale opublikowanym na stronie Gettysburg College postrzeganie twarzy opiera się na wskazówkach, które są skorelowane z wiekiem, takich jak np. zmarszczki. Zgodnie z przeprowadzoną pod jego kierunkiem analizą 289 zdjęć portretowych osób w wieku 20-70 lat zacieranie się kontrastów, czy rysów twarzy również znacząco wpływa na postrzeganie wieku.

Okazało się, że twarze na zdjęciach były postrzegane jako młodsze wtedy, kiedy ich kontury były bardziej wyraziste. Natomiast te same twarze były postrzegane jako starsze, kiedy na fotografiach zmniejszono kontrast np. pomiędzy ustami, oczami, czy brwiami a skórą wokół nich.

– Wyrazistość konturu twarzy oraz jej elementów odgrywa ogromną rolę w postrzeganiu wieku, przy czym twarze o zdecydowanie zarysowanym konturze oraz kontrastujących elementach wyglądają młodziej – stwierdza prof. Richard Russell.

Czerwień ust powie ile mamy lat?

Zdaniem naukowca z Gettysburg College, zmniejszający się kontrast pomiędzy poszczególnymi elementami twarzy to nowoodkryta oznaka starzenia się, która od dawna służy ludziom do podświadomej oceny wieku.

W przeciwieństwie do zmarszczek, nikt z nas nie jest świadomy, że wykorzystuje tą właściwość twarzy do określania wieku, chociaż robi to każdego dnia – uważa psycholog.

W jednym z badań prof. Russell i jego zespół analizował 289 fotografii twarzy osób w wieku od 20 do 70 lat. Okazało się, że w procesie starzenia kolor ust, oczu i brwi zmienia się (można powiedzieć, że “bleknie”), natomiast sama skóra staje się ciemniejsza.

Według naukowców skutkuje to mniejszym kontrastem między kluczowymi elementami twarzy (takimi jak usta, oczy, brwi), a skórą dookoła nich, przy czym młodsze twarze odznaczają się większą wyrazistością, natomiast starsze mniejszym kontrastem między poszczególnymi elementami. Jak tłumaczą badacze różnica np. między czerwienią ust a otaczającą je skórą z wiekiem się zmniejsza. Podobnie – ich zdaniem – jest z kontrastem pomiędzy barwiami i czołem.

W kolejnym badaniu z udziałem ponad stu osób prowadzonym w Gettysburgu i Paryżu, naukowcy sztucznie podkreślili kontrasty pomiędzy poszczególnymi elementami twarzy na fotografiach. Ten eksperyment potwierdził wcześniejsze ustalenia.

Naukowcy stwierdzili, że fotografie twarzy o podkreślonych kontrastach były postrzegane jako młodsze. Z kolei kiedy sztucznie zmniejszyli kontrasty, te same twarze były automatycznie postrzegane jako starsze.

Tak działają kosmetyki?

Według naukowców odkrycie tej wskazówki, dotyczącej postrzegania wieku twarzy może częściowo wyjaśniać, dlaczego używamy kosmetyków. Zdaniem prof. Russela, wyniki jego badań dostarczają dowodów na to, że np. używanie makijażu to echo zarówno biologicznych, jak i kulturowych uwarunkowań.

Ponieważ kontur i kontrasty twarzy można podkreślić za pomocą kosmetyków, wnioskujemy, że w ten sposób uzyskiwany jest efekt odmłodzenia – uważa prof. Richard Russell.

Naukowcy przypominają, że kosmetyki są powszechnie używane, aby podkreślić takie kontrastujące cechy twarzy jak np. czerwień ust. Russel sugeruje, że odkryta przez niego prawidłowość częściowo tłumaczy ogólnie znane zasady nakładania makijażu.

Przykładowo używanie kosmetyków do podkreślenia czerwieni ust lub przyciemniania brwi sprawia, że twarz jest wyrazistsza, a tym samym wygląda młodziej, co powszechnie kojarzone jest ze zdrowiem i pięknem.

 

Źródło: Gettysburg College


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>