Polskie Towarzystwo Dermatologiczne (PTDerm) zostało akredytowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) do certyfikacji umiejętności zawodowej lekarzy: medycyna estetyczno-naprawcza. Możliwe, że jesienią będą gotowe zasady uzyskiwania oficjalnych państwowych certyfikatów w tej dziedzinie.
W rozmowie z “Rynkiem estetycznym” prof. Jacek Szepietowski poinformował, że Polskie Towarzystwo Dermatologiczne przygotowuje się do realizacji tego nieprostego wyzwania. – Obecnie musimy stworzyć procedury wydawania certyfikatów – mówił prezes PTDerm. Jak tłumaczył część niezbędnych dokumentów zostało opracowanych dla CMKP na potrzeby procesu uzyskiwania certyfikacji.
Według prof. Jacka Szepietowskiego pewne decyzje, dotyczące tego, w jaki sposób procedować potwierdzanie uzyskania umiejętności lekarskiej mogą zostać podjęte pod koniec maja. Wówczas bowiem zbierze się zarząd główny PTDerm. – Prawdopodobnie po wakacjach będziemy gotowi do procedowania – zapowiada szef towarzystwa.
Dodaje, że prace nad praktycznymi aspektami certyfikacji w dziedzinie medycyna estetyczno-naprawcza trwają. Zaznaczył, że PTDerm będzie się też ubiegać o możliwość certyfikacji umiejętności lekarskiej: dermatochirurgia.
Wreszcie certyfikat z prawdziwego zdarzenia
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska, rzeczniczka prasowa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) potwierdziła, że akredytacja uprawniająca PTDerm do certyfikacji w dziedzinie medycyna estetyczno-naprawcza została wydana 27 listopada 2023 r. Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że były też inne towarzystwa naukowe, które ubiegały się o możliwość wydawania certyfikatów w tej dziedzinie.
Rzeczniczka nie odpowiedziała na nasze pytanie jakie to były organizacje. – Towarzystwa naukowe uzyskują wpis do rejestru po spełnieniu wymagań opisanych w artykule 17 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – napisała.
Zgodnie z tą regulacją certyfikaty umiejętności zawodowej przyznają towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym, prowadzące działalność naukową co najmniej przez 5 lat albo państwowe instytuty badawcze, uczestniczące w systemie ochrony zdrowia. Podmioty przyznające certyfikaty powinny być właściwe dla danej umiejętności zawodowej oraz wpisane do rejestru, prowadzonego przez dyrektora CMKP. Z ustawy wynika też m. in., że warunkiem przyznania towarzystwu naukowemu akredytacji jest zapewnienie jawności źródeł finansowania działalności oraz wynagradzania członków zarządu.
– Nie budzi wątpliwości, że PTD jest w stanie stworzyć system, który będzie certyfikował rzetelną wiedzę i prawdziwe umiejętności – tłumaczyła w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” prof. Lidia Rudnicka, kierowniczka Kliniki Dermatologicznej WUM, honorowa przewodnicząca PTDerm. – W świecie, w którym wartość różnych „certyfikatów” uległa znaczącej dewaluacji, będzie to bez wątpliwości jeden z tych certyfikatów, który będzie odzwierciedlał prawdziwą jakość w medycynie – mówiła.
4 wnioski na 57 umiejętności
Jak podawał portal rynekestetyczny.pl w rozporządzeniu ministra zdrowia, które weszło w życie 8 lipca b.r., określonych zostało w sumie 57 umiejętności. Do Rejestru podmiotów uprawnionych do certyfikacji umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów aktualnie wpisano dwie organizacje: Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży, odpowiadające za medycynę podróży oraz PTDerm z medycyną estetyczno-naprawczą. Z informacji uzyskanych przez nas w CMKP wynika, że wnioski złożono jeszcze ws. umiejętności: implantologia stomatologiczna oraz leczenie żywieniowe dzieci.
Prof. Jacek Szepietowski przyznaje, że pewien niepokój budzi…
Cały artykuł do przeczytania w najnowszym wydaniu „Rynku estetycznego”
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA