Z powodu pandemii Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, który co roku, jesienią gromadził ponad 1000 lekarzy po raz pierwszy odbędzie się online w dniach 25-27 września. – Jestem zdania, że kongres w klasycznej formie, w prosty sposób przeniesiony do internetu nie będzie interesujący, bo nikt nie wytrzyma dwóch trzech dni siedzenia przed komputerem – mówi w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl doktor Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA, organizatora wydarzenia
Jak mówi doktor Andrzej Ignaciuk, w Polskim Towarzystwie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) zastanawiano się nad formułą kongresu, która dostarczy wiedzy i jednocześnie będzie interesująca oraz dynamiczna z punktu widzenia uczestników przed komputerami. – Trzeba podkreślić, że my jako towarzystwo oraz jako lekarze, mamy obowiązek dokształcania się najlepiej w ramach wydarzeń o charakterze naukowym – stwierdza. Jest przekonany, że sposób przekazywania wiedzy, który przygotowano dla uczestniczących w eKongresie lekarzy, da im możliwość swobodnego wyboru ciekawych tematów oraz indywidualny dostęp do wartościowych treści.
Doktor Ignaciuk tłumaczy też, czemu ostatecznie nie zdecydowano się na zorganizowanie tradycyjnej konferencji. – Moim zdaniem wszelkie próby organizowania konferencji w tradycyjnej formie są niestety narażaniem lekarzy – uważa prezes PTMEiAA. Nie bez znaczenia dla niego jest też dydaktyczna strona takiej decyzji. – Narzekamy, że ludzie nie przestrzegają obostrzeń, związanych z pandemią, więc sami nie możemy ich lekceważyć – mówi. – Proszę sobie wyobrazić, że po konferencji będzie jeden, dwóch zarażonych, w wyniku czego 200, czy 300 lekarzy idzie na kwarantannę – wyjaśnia. – Negatywne skutki takiego zdarzenia są trudne do przewidzenia – dodaje.
Kongres w wyjątkowej formie
Pierwszego dnia w piątek (25 września) nie będzie klasycznych wykładów, ale transmisje spotkań z ekspertami w atrakcyjnej formule, znanej z poprzedniego kongresu: „boxing ring”. – Będą to około 15-minutowe dyskusje ekspertów na konkretne tematy. Następnie będzie 5 min. odpowiedzi na pytania uczestników – opowiada doktor Andrzej Ignaciuk. Wybrano osiem różnych aktualnych i ciekawych tematów, które będą punktami sporu ekspertów. Wśród nich takie zagadnienia jak: RF kontra HIFU; biostymulacja autologiczna, czy nie; lasery kontra peelingi; nici albo inne techniki małoinwazyjnego liftingu; wypełniacze z kwasem hialuronowym versus tkanka tłuszczowa.
W sobotę (26 września) dzień kongresowy został podzielony na kilkanaście półgodzinnych bloków tematycznych. – Te 30 minut to akurat czas, który człowiek jest w stanie wytrzymać przed ekranem z jakąś uwagą – zauważa doktor Andrzej Ignaciuk. Jak tłumaczy bloki tematyczne będą składały się z dwóch części. Najpierw będzie następowała około 10-minutowa prezentacja ostatnich prac naukowych poświęconych danej tematyce np. toksynie botulinowej, laserowi, HIFU, itd. – Wystąpienie jednego z lekarzy będzie następnie bazą do około 20-minutowej swobodnej dyskusji w gronie 4-5 ekspertów z polski i z zagranicy – wyjaśnia nam prezes PTMEiAA.
Eksperci z Polski na ogół będą obecni w Warszawie, natomiast zagraniczni specjaliści często będą się łączyć przez internet. – Rozmowa będzie moderowana, żeby nie było np. wielominutowych tyrad. Chodzi nam o interesującą dla uczestników formę – podkreśla doktor Ignaciuk. Uczestnicy kongresu będą mogli wysyłać pytania dotyczące danego tematu wcześniej lub na bieżąco przez czat. Pytania będą mogły być zadane ekspertom przez prowadzącego dyskusję.
– Będzie to okazja do spotkania z prawdziwymi ekspertami, którzy mają ogromne doświadczenie i dorobek. Mam nadzieję, że to innowacyjne podejście organizacyjne będzie atrakcyjne dla odbiorców. Podkreślam, że uczestnicy kongresu będą mogli w swobodny sposób skupić się na interesujących ich tematach. Coś cię nie ciekawi, idziesz napić się kawki i wracasz za pół godziny na interesujący temat – tłumaczy prezes PTMEiAA.
Na niedzielę (27 września) zaplanowano emisję klasycznych wystąpień ekspertów. Będzie też możliwość obejrzenia szeregu prezentacji firmowych. – Możliwość przedstawienia nowych rozwiązań, propozycji, informacji wydaje mi się niezbędne zarówno z punktu widzenia lekarzy, jak i firm. Byłoby dziwne udawanie, że nie ma czegoś takiego jak rynek medycyny estetycznej – podkreśla doktor Andrzej Ignaciuk.
Dostęp do eKongresu
W I Międzynarodowym eKongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging mogą wziąć udział lekarze. Członkowie PTMEiAA z opłaconą składką otrzymują darmowy dostęp, natomiast wszystkich innych obowiązuje opłata w wysokości 350 zł.
Firmy mogą wykupić pakiety sponsorskie, wirtualne stoiska, które będą dostępne dla uczestników na platformie razem z eKongresem, mogą zaproponować wykłady, które będą prezentowane w niedzielę. – Mogą też w ramach kongresu dostać przestrzeń na zorganizowanie webinariów – zaznacza doktor Ignaciuk.
Wszyscy, którzy wezmą udział w eKongresie będą mieli dostęp do zarejestrowanego wydarzenia do końca 2020 r. Dodatkowo do uczestników zostanie wysłany link z darmowym dostępem do najnowszego eWydania magazynu „Rynek estetyczny”, który będzie aktywny do końca września.
Źródło: DM, rynekestetyczny.pl/PTMEiAA