Rynek estetyczny: co ciekawego w numerze

O komórki macierzyste pytamy zarówno wybitnego naukowca, prof. Zygmuntem Pojdę, jak i lekarzy, którzy próbują stosować tego typu rozwiązania w swojej praktyce. O medycynie estetycznej rozmawiamy z doktorem Andrzejem Ignaciukiem, o chirurgii plastycznej i liftingu z doktorem Lubomirem Lembasem. Piszemy o świetle LED, nastolatkach, które idą pod nóż, biostymulacji, nowościach, o zarobkach, o prawie….

Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) pracuje nad stworzeniem standardów dla medycyny estetycznej. Jak dowiedział się “Rynek estetyczny” niemal gotowa jest już pierwsza rekomendacja, dotycząca zabiegów z wypełniaczami. Dokument opracowana przez zespół, kierowany przez doktora Krzysztofa Kaczyńskiego, musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Radę Programową projektu. W sumie ma powstać 6 rekomendacji.

W sierpniu br. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ((The U.S. Food and Drug Administration – FDA) zatwierdziła nowy wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego do stosowanie w medycynie estetycznej. Z kolei w pierwszej połowie roku w Polsce pojawiła się po raz pierwszy znana w Stanach marka aktywnych dermokosmetyków, wydawanych po konsultacji ze specjalistą – lekarzem lub kosmetologiem. Eksperci ostrzegają przed problemem dysmorfofobii u pacjentów estetycznych.

Komórki macierzyste: obietnica wciąż sprawdzana

Wszystko, co się robi z komórkami macierzystymi, poza dobrze poznanymi terapiami ze szpikiem, jest traktowane w Unii Europejskiej oraz w USA jako eksperyment medyczny – mówi w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” prof. Zygmunt Pojda, kierownik Zakładu Medycyny Regeneracyjnej stołecznego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Mezenchymalne komórki macierzyste, chociażby takie, które można pozyskać z tłuszczu, potrafią się różnicować w różne typy tkanek. Naukowcy liczyli na tą właściwość. Jednak można powiedzieć, że nastąpiło lekkie rozczarowanie. – To nie jest tak, że jak podamy gdzieś komórki macierzyste z tłuszczu, to one przekształcą się we właściwą tkankę w miejscu podania – przyznaje prof. Zygmunt Pojda.

Zależy nam na uczciwości zawodu

Z doktorem Andrzejem Ignaciukiem, prezesem PTMEiAA rozmawiamy o rozwoju medycyny regeneracyjnej, o niebezpiecznych zabawach z krwią, o standardach dla medycyny estetycznej oraz planach kierowanej przez niego organizacji. – Chcemy pokazać, że dostrzegamy zagrożenia, które są wpisane w świat estetyki – mówi nam lekarz.

Mówimy o kosmetyczkach i kosmetologach, w sposób nieuprawniony wykonujących zabiegi medyczne, mówimy też o lekarzach, którzy zachowują się nieodpowiedzialnie, traktują medycynę estetyczną, jako szybki i łatwy sposób na zarobienie pieniędzy, składając obietnice bez pokrycia – tłumaczy doktor Andrzej Ignaciuk. – Bo łatwo się obiecuje, jak się niewiele wie – dodaje.

Zaczynamy od kolan

Okazuje się, że w Polsce wykonywane są już medyczne zabiegi regeneracyjne za pomocą komórek macierzystych, pozyskanych z tkanki tłuszczowej. Skoro wpływa to na odbudowę chrząstki, czy leczenie oparzeń, to czy wkrótce ta technologia nie przyjmie się także w medycynie estetycznej? Wysoki koszt pozyskania naprawdę istotnej terapeutycznie liczby komórek może być istotną barierą.

Warto przypomnieć, że bardzo popularne dziś w gabinetach estetycznych osocze bogatopłytkowe, wykorzystywane było najpierw w ortopedii np. do leczenia stanów zapalnych  i zmniejszania bólu. Terapia okazała się na tyle skuteczna, że sięgnęła po to rozwiązanie również medycyna estetyczna. Dziś to jedna z najlepiej udokumentowanych naukowo metod w obszarze estetyki lekarskiej. Być może podobną drogę przejdą regeneracyjne terapie z komórkami macierzystymi.

LED: światło dla młodości

Naświetlanie lampami LED, choć nie zawsze daje spektakularne, natychmiastowe efekty, przynosi rezultaty w dłuższej perspektywie. Wspomaga procesy związane z regeneracją tkanek, wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu. Świetnie nadaje się do terapii łączonych.

Działanie światłem LED można bez wątpienia nazwać terapią wszechstronną. Wyróżnia ją szerokie spektrum zastosowań, a przy tym wysoka skuteczność. – Użycie lamp LED, takich jak np. LPL powoduje, że zwiększa się synteza tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, co wpływa na lepsze dotlenienie tkanek. W mitochondriach komórkowych powstają zapasy energii, wykorzystywane do prawidłowego ich funkcjonowania – tłumaczy dr Michał Kaniowski, specjalista dermatolog z Centrum Dermatologii Estetycznej Kaniowscy Dermapuls z Wrocławia.

Ile zarabia chirurg plastyczny w USA

Specjalista chirurgii plastycznej od lat utrzymuje się w pierwszej dziesiątce najlepiej opłacanych zawodów medycznych w Stanach Zjednoczonych. Ósme miejsce oznacza jednak, że chirurdzy plastycy spadli o trzy pozycje w porównaniu do poprzedniego rankingu. Być może stało się tak dlatego, że ich zarobki praktycznie nie wzrosły w porównaniu z poprzednim notowaniem.

W rankingu chirurdzy plastyczni wyprzedzają onkologów, chirurgów ogólnych oraz specjalistów medycyny ratunkowej, którzy w USA zajmują miejsce tuż poza pierwszą dziesiątką najlepiej zarabiających lekarzy (11 pozycja).

Kto może robić zabiegi medycyny estetycznej

W dyskusji na temat uprawnień do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej sporo się działo w ostatnich dwóch latach m. in. dzięki publikacjom w „Rynku estetycznym”. Głos w tej sprawie zabrały gremia kosmetologiczne i lekarskie, oficjalne stanowisko zajęła Naczelna Rada Lekarska oraz Ministerstwo Zdrowia

W ostatnim czasie do dyskusji nad kompetencjami niezbędnymi do praktykowania zabiegów medycyny estetycznej włączyła się Gazeta Lekarska (GL). Alarmowała w artykule z czerwca b.r., że wykonywanie w salonach kosmetycznych zabiegów z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego, z toksyną botulinową, czy też na laserach o dużej mocy może skończyć się dramatycznie. Dr n. med. Ewa Kaniowska, wiceprezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych podkreślała, że tego rodzaju niepożądane zdarzenia już są odnotowywane i to coraz częściej.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 4/X-XII/2017

Prenumerata i EMPIK

Te i wiele innych ciekawych tematów znajdziecie w najnowszym numerze magazynu medycyny estetycznej „Rynek estetyczny”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

Źródło: Rynek estetyczny

 


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>