Rynek estetyczny: lekarz, kosmetolog i zabiegi

W najnowszym wydaniu „Rynku estetycznego” piszemy o tym co się ostatnio działo w sprawie porządkowania spraw na linii lekarze-kosmetolodzy a działo się sporo. Nie zabraknie informacji o wpływie pandemii na sytuację na rynku zabiegów estetycznych. Jak zawsze piszemy też o ciekawych technologiach, nowych zabiegach i preparatach. Zapraszamy do lektury jesiennego numeru magazynu „Rynek estetyczny” także w formie elektronicznej: e-Wydanie

Z powodu pandemii Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, który co roku, jesienią gromadził ponad 1000 lekarzy po raz pierwszy odbył się online w dniach 25-27 września. – Jestem zdania, że kongres w klasycznej formie, w prosty sposób przeniesiony do internetu nie będzie interesujący, bo nikt nie wytrzyma dwóch trzech dni siedzenia przed komputerem – mówił w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl doktor Andrzej Ignaciuk, prezes PTMEiAA, organizatora wydarzenia.

Zarząd Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE) zawiadomił pod koniec czerwca o rezygnacji z funkcji prezesa doktor Barbary Walkiewicz – Cyrańskiej. Wybór osoby kierującej stowarzyszeniem odbędzie się podczas walnego zgromadzenia członków. Prawdopodobnie będzie to w czerwcu 2021 r.

Ministerstwo ws. kosmetologów

Zacznijmy od początku, czyli od petycji w sprawie uregulowania zawodu kosmetologia Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka” oraz Stowarzyszenia Krajowa Izba Kosmetologii, która 7 sierpnia 2020 r. dotarła do Ministerstwa Zdrowia. Organizacje apelowały w niej o prawne uregulowanie kwestii związanych  z zawodem kosmetologa. Tłumaczyły, że jest kilka podstawowych problemów, które skłoniły je do zwrócenia się do ministerstwa.

Pod odpowiedzią dla kosmetologów, która ma datę 14 sierpnia 2020 r. podpisała się Małgorzata Zadrożna, dyrektor Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki w Ministerstwie Zdrowia.

Medycyna estetyczna w czasach pandemii

Od czasu zamrożenia działalności na wiosnę medycyna estetyczna w Polsce zdążyła się wyraźnie ożywić. Pacjenci ruszyli do gabinetów. Jednak ekonomiczne skutki pandemii są trudne do przewidzenia a środowisko, w którym przyszło nam obecnie działać cechuje się dużą niepewnością. O konsekwencjach pandemii dla rynku medycyny estetycznej oraz o przewidywaniach na przyszłość rozmawiamy z menedżerami w branżowych firmach.

Agnieszka Wiśniewska, prezes Organizacji Pracodawców Przemysłu Medycznego Technomed podkreśla, że jedną z ważniejszych konsekwencji dla branży medycyny estetycznej związanych z pandemią COVID-19 jest wydłużenie o blisko roku terminu wdrożenia rozporządzeń UE, wprowadzających reformę rynku wyrobów medycznych. – Duża część zawartych w nich przepisów odnosi się m. in. do produktów wykorzystywanych w gabinetach medycyny estetycznej – zauważa w rozmowie z „Rynkiem estetycznym”.

Stymulacja mięśni w gabinecie estetycznym

Jak tłumaczy dr Michał Kaniowski, znany dermatolog z Wrocławia, nowa technologia EMBODY, używana w „Kaniowscy Clinic” to zupełnie inne rozwiązanie, niż elektrostymulacja mięśniowa, w przypadku której działamy prądem, generujemy energię termiczną a zabiegi wpływają na mięśnie stosunkowo powierzchownie i w przypadku osób z większą ilością tkanki tłuszczowej energia ta może nawet do nich nie dotrzeć.

Mowa o technologii elektromagnetycznej stymulacji, która zdobywa coraz większą popularność w gabinetach w Polsce. „Rynek estetyczny” miał okazję rozmawiać też  z mgr Karoliną Koszelą, z „Kliniki Pawlikowski” z Łodzi. W ciągu kilku miesięcy miała ona możliwość pracy na CM SLIM z wieloma pacjentami, ponieważ w „Klinice Pawlikowski” prowadzone były obserwacje, mające zweryfikować skuteczność tego rozwiązania.

Operacja powiek: sztuka harmonii

Doktora Lubomira Lembasa, cenionego chirurga plastycznego, pytamy o operacje blefaroplastyki m. in. dlatego, że w mediach społecznościowych pojawiło się kilka jej niezbyt udanych efektów w postaci oka w pustym oczodole.

Doświadczony chirurg plastyk trafnie przewidzi efekty operacji. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli weźmiemy pod uwagę jedną zmienną, to prognozować będzie łatwo. Jednak jeżeli zmiennych będzie dziesięć to możliwości robi się miliony. W każdej plastyce powiek jest wiele zmiennych i chirurg musi zdawać sobie sprawę na co może mieć wpływ a na co nie – tłumaczy w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” Lubomir Lembas.

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 10/X-XII/2020

e-Wydanie, prenumerata i EMPIK

Te i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”

Zapraszamy prenumeratorów i partnerów do korzystania z e-WYDANIA

a wszystkich zachęcamy do PRENUMERATY

lub do zamówienia na stronie EMPIKu

Źródło: Rynek estetyczny


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>