Rynek estetyczny: w e-wydaniu o nowej ustawie

Chcąc zachować najwyższą ostrożność w związku z pandemią koronawirusa ograniczamy wysyłkę papierowych wersji magazynu “Rynek estetyczny” nr 2/III-VI/2020. Spakowane egzemplarze zostaną wysłane do prenumeratorów i naszych partnerów, gdy tylko zagrożenie minie. Wysyłamy papierowe egzemplarze na życzenie odbiorców. Zapraszamy do lektury e-Wydania najnowszego numeru oraz korzystania z naszego ARCHIWUM od 2012 r.W najnowszym numerze m. in. informacje wprost od twórców nowej ustawy o wyrobach medycznych

Ustawa powstaje ze względu na to, że uchwalone zostały nowe rozporządzenia unijne, które zastępują dotychczasowe regulacje dotyczące wyrobów medycznych. Musimy dostosować nasze prawo krajowe do tych przepisów – tłumaczy w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” Sebastian Migdalski wiceprezes ds. wyrobów medycznych w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL).

Jak dowiaduje się „Rynek estetyczny” prace nad nową ustawą o wyrobach medycznych w URPL dobiegają końca. Ustawa powinna być gotowa do 26 maja tego roku, kiedy w życie ma wchodzić Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745. Wiele wskazuje na to, że z powodu światowej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 obowiązywanie tych regulacji zostanie odroczone w czasie. Wkrótce będziemy o tej sprawie informować na portalu rynekestetyczny.pl

Rozmawiamy o nowej ustawie

O powstającej właśnie nowej ustawie o wyrobach medycznych rozmawiamy Agnieszką Wiśniewską, wiceprezes Organizacji Pracodawców Przemysłu Medycznego Technomed. – Liczę na to, że współpraca obu stron przełoży się na stworzenie realistycznych przepisów – mówi, dodając, że relacje z Urzędem Regulacji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), gdzie powstaje nowa regulacja układają się dobrze.

Zakres reklamy określony w projekcie ustawy obejmuje każdy przekaz począwszy od formy drukowanej do prezentacji podczas imprez branżowych. W projekcie pojawia się zapis odnoszący się do wizerunku lekarza w reklamach. Nie jest on precyzyjny, ale w obecnym brzmieniu postać lekarza, jego opinia nie może być wykorzystywana w przekazie do opinii publicznej. Z obawą śledzimy w którym kierunku pójdą te zapisy, gdyż nie było to doprecyzowane – mówi nam Agnieszka Wiśniewska.

Ekspert z Włoch o problemach naczyniowych

Z włoskim ekspertem naczyniowym, doktorem Francesco Zini, specjalistą z oddziału chirurgii Casa Di Cura Citta Di Parma spotkaliśmy się podczas konferencji International Union of Phlebology w Krakowie, która była współorganizowana przez Polskie Towarzystwo Flebologiczne. Opowiadał nam o radzeniu sobie z żylakami oraz o usuwaniu drobnych nieestetycznych zmian naczyniowych.

Jak zauważył włoski lekarz drobne naczynia widoczne pod skórą mogą stanowić problem estetyczny. – W ostatnim czasie korzystam z technologii, która daje do dyspozycji dwie długości fali w jednym urządzeniu. Długość 532 nm selektywnie działa na oksyhemoglobinę, natomiast impuls o długości fali 940 nm absorbowany jest głównie przez methemoglobinę. Te dwie długości fal są emitowane jednocześnie i sekwencyjnie przez tę samą głowicę, skutecznie doprowadzając do fototermolizy – tłumaczył w rozmowie z „Rynkiem estetycznym”.

O włosach trzeba dużo wiedzieć

Mamy cały dział, który zajmuje się problemami z łysieniem, wypadaniem,  czy osłabieniem włosów – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” dr n. med. Marcin Bieńkowski. Dodaje, że jest cały wachlarz zabiegów stosowanych na różnych etapach i w różnym nasileniu problemów. – Kluczowa jest diagnostyka – podkreśla.

Pierwszy etap pracy z pacjentem, który zgłasza się z problemem, związanym z włosami to zawsze precyzyjne rozpoznanie. – Wykonujemy badania trichoskopowe, przeprowadzamy konsultację, zbieramy wywiad, badamy pacjenta, diagnozujemy problem – opowiada dr n. med. Marcin Bieńkowski.

Polskie doświadczenia z robotycznym przeszczepem włosów

Warszawska placówka posiada jednego z pierwszych w Polsce robota, służącego do przeszczepu włosów. Urządzenie Artas iX miało premierę w zeszłym roku na kongresie IMCAS w Paryżu. – Ten robot jest dużo bardziej precyzyjny niż człowiek. Perfekcyjnie pobiera jedynie najbardziej wartościowe mieszki włosowe – takie które mają największe szanse na przyjęcie się i przetrwanie – mówi dr Olga Warszawik z „Kliniki ELiTE” Centrum Leczenia Łysienia i Przeszczepu Włosów.

Sztuczna inteligencja jest dokładniejsza, nie męczy się i nie popełnia pomyłek. W kwestii przeszczepiania włosów – procesu który wymaga ogromnego skupienia, precyzji i trwa nawet do 8 godzin – to wyjątkowo istotne . Robot doskonale sprawdza się w tej dziedzinie.

Nowotwór powiązany z implantami piersi

BIA-ALCL to rodzaj bardzo rzadkiego chłoniaka, który pojawia się u kobiet z teksturowanymi implantami piersi. Dr n. med. Lubomir Lembas zdiagnozował pierwszy przypadek tego nowotworu w Polsce niedługo po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała go za samodzielną jednostkę chorobową. – Był to wyjątkowy zbieg okoliczności, który wpłynął na szybkie postawienie właściwiej diagnozy – mówi w rozmowie z „Rynkiem estetycznym” chirurg plastyczny.

Tak się złożyło, że byłem w czerwcu 2016 r. na konferencji naukowej związanej z chirurgią plastyczną w Sztokholmie, na której właśnie szeroko omawiano temat BIA-ALCL – opowiada dr Lubomir Lembas. Pacjentka z podejrzanymi objawami trafiła do niego świeżo po konferencji

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 2/III-VI/2020

e-Wydanie, prenumerata i EMPIK

Te i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”

Zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

do PRENUMERATY

lub do EMPIKu

Źródło: Rynek estetyczny


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>