Europejscy lekarze są podzieleni w ocenie wpływu jaki sztuczna inteligencja ma na funkcjonowanie medycyny, w tym medycyny estetycznej. W Hiszpanii, czy Anglii ponad połowa obawia się negatywnego wpływu AI na jakość interpretacji badań, trafność diagnoz, czy bezpieczeństwo danych. Pozytywnie nastawieni są Niemcy. Wielu lekarzy zastanawia się, czy technologia nie wyprze z użycia wiedzy klinicznej i osądu diagnostycznego.
Doktor Benjamin Ascher dyrektor naukowy IMCAS zastanawiał się na jednej z konferencji w jaki sposób przemiany technologiczne, w szczególności sztuczna inteligencja (AI), zmienią pracę gabinetów. Zwracał uwagę, że cyfrowa rewolucja już wpływa na funkcjonowanie praktyk chirurgów plastycznych i lekarzy medycyny estetycznej.
Ponad 60 proc. ich pacjentów szuka informacji w internecie na forach lub na specjalistycznych stronach oraz w social media. Ta liczba stale rośnie.
Jak zauważył francuski ekspert od 2014 r., kiedy do użycia wszedł iPhone 6, lawinowo rośnie liczba permanentnych użytkowników smartfonów. Tymczasem sztuczna inteligencja to rewolucja jeszcze głębsza.
Sztuczna inteligencja już tu jest
Zdaniem doktora Benjamina Aschera lekarze muszą zachować kontrolę nad tą technologią jako jej użytkownicy. AI powinna umożliwić optymalizację opieki w ramach medycyny estetycznej, przy jednoczesnym zachowaniu poufności i bezpieczeństwa pacjentów.
– Powinna też zwiększać kompetencje lekarzy, a nie ich zastępować – dodawał francuski ekspert. Według niego specjaliści którzy wprowadzą AI do swoich medycznych praktyk będą o krok przed tymi, którzy tego nie zrobią.
– Po robotach chirurgicznych, robotach wykorzystywanych w chirurgii estetycznej i dermatologii, opartych na sztucznej inteligencji o wyjątkowej precyzji, tego typu technologie mogą stać się przyszłością naszej dziedziny – uważa dyrektor naukowy IMCAS.
W jego opinii potrzebne są rekomendacje, które zapewniłyby bezpieczne i właściwe wdrożenie tej technologii na całym świecie. Przekonywał, że wskazówki takie powinny powstać zarówno dla lekarzy, badaczy, konsumentów, twórców aplikacji, międzynarodowych firm związanych z dermatologią i chirurgią plastyczną, jak i dla organów regulacyjnych.
Naczelna Rada Lekarska Francji (CNOM – Le Conseil National se l’Ordre des Medecins) w grudniu 2024 r. poświęciła całe wydanie webzinu sztucznej inteligencji (…)
Uwaga na poufne dane
Eric Sutherland zwraca uwagę na newralgiczną kwestię. – Temat zarządzania danymi jest kluczowy – podkreśla…
Cały artykuł do przeczytania w e-wydaniu “Rynku estetycznego“
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA