Wykorzystuje się coraz więcej urządzeń do zabiegów medycyny estetycznej. Rozwój technologii medycznych jest bardzo dynamiczny. – Ilość sprzętu dostępnego na rynku przyprawia o ból głowy nawet lekarzy, którzy profesjonalnie zajmują się tą dziedziną – zauważa Łukasz Michalak, lekarz z Wrocławia. Jednymi z najszybciej rozwijających się są technologie laserowe
Łukasz Michalak prowadzi centrum medyczne we Wrocławiu, w którym zajmuje się m. in. zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w tym mieście. Ukończył szkolenie specjalizacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Doświadczenie lekarskie zdobywał m. in. w Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki przy Dolnośląskim Centrum Urazowym we Wrocławiu oraz podczas ponad 2,5 tysiąca godzin samodzielnych ostrych dyżurów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR). Jest absolwentem Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL.
Przyznaje, że ilość sprzętu dostępnego na rynku przyprawia o ból głowy a na każdy typowy problem pojawiający się w gabinecie medycyny estetycznej, jest do dyspozycji pięć, czy siedem urządzeń. – To wydaje się być korzystne. Mamy wybór, jednak potrafi być też kłopotliwe – zauważa lekarz
Jak wybierać trafnie
Zdaniem Łukasza Michalaka cenne informacje można pozyskać na różnego rodzaju naukowych konferencjach. Radzi uczestniczyć w tego rodzaju branżowych wydarzeniach. – Poza tym warto pytać o opinię kolegów lekarzy, którzy z daną technologią mieli już styczność – dodaje.
Radzi też testować sprzęt. – Praktycznie wszystkie urządzenia, które mam w gabinecie były testowane przed zakupem. Wydaje mi się, że obecnie każdy liczący się dostawca udostępnia technologie do testów – mówi lekarz.
Oceniając jakość radzi brać pod uwagę informacje na temat serwisowania – szybkość reakcji, fachowość obsługi.
Platformy laserowe
W medycynie estetycznej jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi są różnego rodzaju technologie laserowe. Na rynku jest bardzo wiele urządzeń o różnych parametrach i przeznaczeniu.
– W zależności od tego z jakim problemem musimy się zmierzyć potrzebujemy lasera o różnej specyfikacjach, generującego różne długości fali, działającego z różną mocą, dlatego moim zdaniem dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla kameralnego centrum medycznego, jest korzystanie z platform laserowych, które oferują wiele różnych technologii w jednym urządzeniu – uważa Łukasz Michalak.
Najczęstsze zabiegi
Wśród najczęściej wykonywanych w jego gabinecie estetycznych zabiegów laserowych wymieniłby te, które nakierowane są na radzenie sobie z problemami naczyniowymi, teleangiektazjami, czy też z rumieniem i powierzchownymi przebarwieniami. Często wykonywane są zabiegi z zakresu fotoodmładzania.
– To dobre rozwiązanie dla osób, które nieco obawiają się technik iniekcyjnych, a zależy im najbardziej na poprawie kondycji skóry – mówi Łukasz Michalak. Do najczęstszych zabiegów zalicza też np. laserową epilację. Głowica q-switch przydaje mu się do usuwania tatuaży.
– Wykonuję też zabiegi silnie kondycjonujące skórę. Mam na myśli głowicę, która pozwala na wykonywanie zabiegów frakcyjnych. To niewątpliwie jest jedna z tych procedur, którą powinien zajmować się lekarz, ze względu na głębokość działania – tłumaczy nasz rozmówca.
Sprzęt z certyfikatem
Łukasz Michalak wyjawia nam, że pracuje na platformie XLase z firmy Biotec. – Można to urządzenie dowolnie konfigurować. Jestem w stanie szybko zmieniać głowice laserowe. Możliwość wykonania bardzo szerokiego wachlarza zabiegów za pomocą jednego sprzętu jest z mojego punktu widzenia korzystne – mówi.
Jak podkreśla istotny jest fakt, że platforma posiada oficjalne certyfikaty CE. Poza tym miał możliwość swobodnego testowania technologii przed zakupem. Oceniając jakość sprzętu wziął też pod uwagę warunki serwisowanie.
– Biotec jest firmą, w której panuje bardzo dobra atmosfera, szybkość i jakość reakcji na ewentualne problemy jest szybka. Inżynierowie przyjeżdżają w ciągu najwyżej 24 godzin – mówi.
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA
Wszystkich zainteresowanych do PRENUMERATY
lub na stronę EMPIKu