Unia Europejska już w zeszłym roku przyjęła nowe regulacje, dotyczące wyrobów medycznych, zaostrzające system nadzoru i bezpieczeństwa. Po 3-letnim okresie przejściowym mają wejść w życie. W nowych przepisach wyraźnie mówi się o produktach wykorzystywanych do zabiegów estetycznych
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wyrobów medycznych, które zmienia dotychczasowe regulacje unijne w tym obszarze zostało przyjęte 5 kwietnia 2017 r. Jednak nowe przepisy będą miały zastosowanie dopiero po trzyletnim okresie przejściowym. Oznacza to, że zaczną obowiązywać wiosną 2020 r.
Nowe prawo dotyczy wprowadzania do obrotu, udostępniania na rynku lub wprowadzania do używania wyrobów medycznych stosowanych u ludzi. Stosuje się również do badań klinicznych dotyczących takich wyrobów. W zamyśle nowe przepisy mają zapewnić wysoki poziom ochrony zdrowia i bezpieczeństwa obywateli UE oraz zapewnić dostosowanie regulacji do postępu technologicznego i naukowego zachodzącego w tym sektorze w ciągu ostatnich 20 lat.
Medycyna estetyczna w rozporządzeniu
Jak czytamy w tekście unijnego rozporządzenia należy nim objąć niektóre grupy produktów, w przypadku których producent deklaruje, że służą one wyłącznie do celów estetycznych lub innych celów niemedycznych, a które są jednak podobne do wyrobów medycznych pod względem funkcjonowania i profilu ryzyka. Tego typu wyroby zostaną objęte systemem kontroli jakości i bezpieczeństwa analogicznym do tego, który będzie obowiązywał w sferze medycznej.
Z dokumentu wynika też, że wyroby, o przeznaczeniu zarówno medycznym, jak i niemedycznym, powinny spełniać wymogi mające zastosowanie zarówno do wyrobów, mających zastosowanie medyczne, jak i do wyrobów nie mających takiego zastosowania. W załączniku do rozporządzenia prawodawca postarał się nawet określić grupy produktów niemających przewidzianego zastosowania medycznego, które będą objęte nowymi regulacjami.
Znalazły się wśród nich m. in.: „Produkty przewidziane do całkowitego lub częściowego wprowadzenia za pomocą inwazyjnych środków chirurgicznych do ciała ludzkiego w celu zmiany anatomii lub unieruchamiania części ciała, z wyjątkiem produktów do tatuażu i piercingu.”; „Substancje, mieszaniny substancji lub artykuły przeznaczone do stosowania przy wypełnianiu skóry twarzy lub innej błony skórnej lub śluzowej w drodze wstrzykiwania podskórnego, podśluzówkowego lub śródskórnego lub innego wprowadzania, z wyjątkiem przeznaczonych do tatuażu”; „Sprzęt przeznaczony do stosowania w celu zredukowania, usunięcia lub zniszczenia tkanki tłuszczowej, taki jak sprzęt do liposukcji, lipolizy lub lipoplastyki”; „Sprzęt emitujący promieniowanie elektromagnetyczne o wysokim natężeniu (np. podczerwień, światło widzialne i nadfioletowe) przewidziany do stosowania na ciele ludzkim, w tym źródła spójne i niespójne, monochromatyczne i o szerokim spektrum, takie jak lasery i sprzęt emitujący intensywne światło pulsujące do wygładzania skóry, usuwania tatuaży lub włosów lub innych zabiegów na skórze”.
Wygląda na to, że nowe regulacje unijne obejmą zarówno wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, preparaty do mezoterapii, jak i wszelkie lasery zarówno ablacyjne jak i nie, w tym lasery do epilacji, ale również IPL a nawet lampy LED.
Europejskie standardy
To nie koniec informacji na temat unijnych starań o uregulowanie medycyny estetycznej. Okazuje się, że Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN – Comité européen de normalisation) poinformował pod koniec grudnia 2017 r., że opracował standardy dla niechirurgicznych, medycznych zabiegów medycyny estetycznej. Członkami i partnerami CEN są jednostki normalizacyjne państw członkowskich UE, które mają obowiązek wprowadzania norm do systemów krajowych i wycofywania dotychczasowych norm sprzecznych z wprowadzanymi.
W opracowanym przez Europejski Komitet Normalizacyjny standardzie podano wymagania dotyczące niektórych zabiegów z zakresu niechirurgicznej medycyny estetycznej takich jak: zabiegi z użyciem wchłanialnych (wstrzykiwanych) preparatów, toksyny botulinowej i mikro-nakłuć; zabiegi wykorzystujące laser frakcyjny nieablacyjny i urządzenia emitujące energię porównywalnej mocy oraz peeling powierzchniowy; zabiegi z użyciem ablacyjnych frakcyjnych laserów oraz urządzeń o porównywalnej mocy i średniej głębokości peelingi; inne zabiegi takie jak głębokie peelingi chemiczne, zabiegi z wykorzystaniem laserów ablacyjnych oraz nici liftingujących.
Źródło: PE, CEN/Rynek estetyczny
Nina napisał:
Zawód kosmetologa upada.
Szkoda było tyle lat studiować. Można było zrobić technika usług kosmetycznych.
Zainwestowane pieniądze w gabinety, sprzęty.
Upadek dzisiejszej kosmetologii.
Asd napisał:
Lecz swoje powiklania kosmetologu. A nie zaraz nie mozesz leczyc.
Kaśka napisał:
A kto leczy powikłania po makijażu permanentnym? Po tatuażach? Zle wykonanym pircingu? Oparzeniach czy alergii po depilacji woskiem? Lekarze prawda ? I z tym nie maja problemu? Nie chcą wykonywać tych zabiegów. Dlaczego? Bo sa tanie!!! Dlaczego w przypadku medycyny estetycznej wypomina nam sie ze nie możemy leczyć powikłań… właśnie leczyć!!!! Coraz częściej młodzi lekarze kończą studia które kosztują podatników ok 1 milion złotych i nie chcą leczyć!!!! Chcą upiększać, likwidować zmarszczki i cellulit!!! Czy taka jest misja lekarza? Czy po to tyle lat sie uczył zeby likwidować oznaki starzenia? Tu chodzi o pieniądze!!!!! Pomijam kwestie zmysłu estetycznego który trzeba posiadać zeby zabiegi z zakresu medycyny estetycznej były wykonywane prawidłowo. I tego sie akurat na żadnych studiach nie nauczymy, to trzeba mieć od urodzenia!!!!
Lekarz napisał:
mówiąc ze medycyna estetyczna do wypełnianie zmarszczek i leczenie cellulitu pokazało, ze nie warto z toba rozmaiwac ponieważ nie masz pojęcia o czym mówisz. Zanim zabierzesz głos, dowiedz się więcej.
Zdziwiona zamieszaniem napisał:
Czy w Ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty jest mowa o zabiegach upiekszajacych ? Art.2 …. czytam i nie znajduję odniesienia do powiększania ust (bo nie wykonuje się tego w aspekcie leczniczym). Procedura estetyczna nie lecznicza. Poczytajmy uważnie… Stomatolog i laseroterapia? Ustawa o zawodzie mówi w jakim zakresie lekarz dentysta ma kwalifikacje. Więc czy może wykonać laseroterapię w obrębie ciała? Hmm co więcej mowa o chorobach A nie o zdrowiu. Jakieś pytania ?
Jolanta napisał:
A czy przypadkiem lekarza kultura jezyka nie obowiazuje? To my, Panscy pacjenci!!!
Jarek napisał:
Lekarz jest od leczenia a chirurg plastyczny od zabiegów chirurgicznych a medycyna estetyczna dla kosmetologów. To tak jak dentysta chciałby tatuaże robić albo usta powiększać i botox wstrzykiwać? To podobnie jak stolarz blacharkę samochodową miałby wykonać albo też mechanik silników samochodowych miałby samochód pomalować a lakiernik silnik naprawiać. To chore albo się jest lekarzem i leczy albo kosmetologiem czy kosmetyczką od poprawiania urody oczywiście bez skalpela i w sterylnych warunkach. Gadanie o przenoszeniu chorób itp. jest tylko przykrywką by przejąć rynek przez lekarzy . A leczyć kto będzie? Trzeba wytyczyć standardy sterylności w wykonywaniu zabiegów kosmetycznych i udokumentowane szkolenie i wystarczy. I np. konsultacja od lekarza co można danej osobie zrobić a czego nie. I tyle. A reszta to kosmetyczki kosmetolodzy niech robią z zasadami sterylności .
krytyka postawy lekarzy z estetycznej branzy napisał:
Pani, uzywa tu przenosni i nie wymienia zakresu uslug lekarzy z branzy estetycznej, bo tu nie o to chodzi, ale ma Pani calkowita racje ze lekarze za malo informacji daja pacjetowi przed zabiegiem, szczegolnie o komplikacjach jekie moga nastapic. Wszystko jak mowia jest nie inwzyjne. Nie mowia o postepowaniach i pjelegnacji po zabiegach i sa najczesciej rozdraznieni jak sie pacjetka skarzy na effekt albo ma powiklania. Zaden lekarz nie moze obiecac 100% udanego zabiegu i niektorzy maja z tym problem i nawet psychiczne problemy. Ale to sa jednostki.
Kross napisał:
Moja droga!! Dlaczego tylko lekarzom wypominacie, że uczą się za pieniądze podatnika? Jest wiele innych kierunków, utrzymywanych przez państwo, po których ludzie mają intratne oferty pracy, no właśnie, a co ma lekarz, nauczyciel? Bida z nędzą… jest 21 wiek, czasy niewolnictwa daaawno minęły I trudno się dziwić, że lekarz dorabia bo ma prawo dorabiać, jak każdy, a ponieważ ma wiedzę I możliwości, to dlaczego ma tego nie robić? Ta Pani co tak biadoliła, że nie było komu porodu odbierać, to jednak, chyba nie świadczy o złej woli lekarzy, a raczej tragicznej w skutkach polityce rządu, który nie robi nic żeby polskich lekarzy zatrzymać w gabinetach, szpitalach, to samo z nauczycielami rząd ma ich za nic. Więc drogie Panie jeśli macie na kogoś psioczyć to nie na lekarzy- a rząd I polityków, decydujących jakie nakłady są przeznaczane na opiekę zdrowotną!
Paulina napisał:
Nie może leczyć bo prawo wiąże kosmetologom ręce więc komentarz z pretensjami raczej nie na miejscu. Jeśli pracuje się z chemią na porządku dziennym to zakres uprawnień powinien być znacznie szerszy i możliwości działań na wypadek powikłań.
Kosmetolog napisał:
Upadek zawodu to branie się za tzw medycynę estetyczną. Kosmetolog to nie lekarz. Chciałaś robić zabiegi medyczne, trzeba było skończyć medycynę. Ja jestem kosmetologiem od 20 lat i jakiś nie czuję się pozbawiona swoich praw.
Katarzyna napisał:
Z tego co tu pisze to niestety ale nowoczesnej aparatury w zabiegach kosmetycznych tez Pani nie wykorzysta. Będąc po 5 letnich studiach posiada się kwalifikacje do wykonywania chociażby zabiegow z wykorzystanie światła podczerwonego lub led. Zgadzam się z tym ze zabiegi z użyciem wypełniaczy czy botox powinien wykonywac lekarz, ale już zabiegi takie jak zaffiro, czy indiba lub chociażby fala radiowa to zabiegi na tyle bezpieczne aby wykonywał je kosmetolog. W sytuacji gdy ustawa w takiej formie wejdzie w zycie kosmetolog będzie mógł zajac się wyłącznie biała kosmetyka- zważywszy na panujący trend w usługach upiększających biała kosmetyka jest bardzo rzadko wybierana przez klientki. Wiec można stwierdzić jak kilka osób powyżej ze jest to upadek zawodu, przynajmniej zawodu jakiego uczono nas przez ostatnie 10 lat w obowiązującym systemie edukacji na która przeciętnie wydało się kilkanaście tysięcy dołączając liczne kursy można powiedzieć ze kilkadziesiąt.
Tadeusz napisał:
Jestem lekarzem. Uważam ze kosmetolodzy także powinni wykonywać takie zabiegi po mgr., miodu starczy dla wszystkich. Pozdrawiam
Poszkodowana przez kosmetyczkę napisał:
Gdyby był Pan lekarzem zdawał by Pan sobie sprawę z z mogących wystąpić powikłań które trzeba leczyć zaraz gdy wystąpią a nie następnego dnia czy za kilka dni. Tu nie chodzi o miód tylko o pacjenta. Panie „ doktorze” proszę się dokształcić !
Estera napisał:
Kosmetyczka to nie kosmetolog warto zaznajomić się z terminologią!
Klient napisał:
Akurat moja mama została poszkodowana przez lekarza, moja znajoma także inna Pani przez kosmetyczkę to nie od wykształcenia ale podejścia osoby do klienta zależy co zrobi osoba wykształcona . Idac Pani tokiem myslenia pozostawic powinnismy zabiegi hirurgom plastykom lub hirurgom szczekowym bo żaden lekarz innej dziedziny nie posiada wystarczającej wiedzy.
qla napisał:
Oczywiście, każdy “mgr.” (pisownia oryginalna!) powinien wykonywać zabiegi z transplantacją na początku. Wszystko jest tak łatwe, sam miód.
Tak na marginesie: jak Pan jest lekarzem to ja jestem angielską Królową. Poziom wykształcenia pokazuje choćby pisownia skrótu mgr w kropką na końcu.
Przerażające…
Marta napisał:
Mgr. pisany z kropką oznacza skrót od wyrazu będącego w jego odmianie. Autor posta powyżej miał na myśli wyraz “magistrze”, od którego skrót brzmi “mgr.” Podobnie jak dr w odmianie np. “doktora” pisze się “dr.”
Dla niedouczonych:
https://www.ortograf.pl/watpliwosci-jezykowe/jak-piszemy-skrot-od-magister
Faktycznie “przerażające”…. jest to jak ktoś kto się nie zna najgłośniej krzyczy, może żeby zakrzyczeć swoje frustracje i kompleksy?
Tak na marginesie – drodzy kosmetolodzy – dowiedzcie się jaki macie tytuł naukowy i proszę odróżniajcie licencjat od licencji. Nie, nie jesteście licencjowanymi kosmetologami tylko kosmetologami z tytułem licencjata. Kosmetolog to nie zawód, do którego trzeba uzyskać licencję.
barbara napisał:
Panie doktorze
Mgr. to tytul naukowy i nic wiecej. Uwazam, ze ten kto jest po studiach i ma Mgr. w kieszeni to za malo aby zajmowac sie zabiegami upiekszajacymi.Potrzebna jest dalsza kwalifikacja i co najwazniejsze- lata praktyki,a przede wszystkim tzw. Fingerspitzengefühl” jak mowia Niemcy.
zniesmaczona napisał:
Nie ma lekarzy w szpitalach To jest chore !!!!!! Gdzie się nie spojrzy to lekarz powiększa usta.Moja koleżanka męczyła się rodząc,była bliska utraty dziecka bo nie było anestezjologa żeby zrobić jej cesarkę A wiecie gdzie jest anestezjolog? ma swoją klinikę !!! jaką ? medycyny estetycznej Trzepie usteczka zamiast być przy pacjencie!!!! Za nasze podatki skończył studia żeby pomagać chorym ,a teraz trzepie kasiorę wykonując zabiegi estetyczne i pajacując na instagramie!!! Izba powinna się wziąć nie za kosmetologów tylko za lekarzy bo ich miejsce jest przy chorych !!!! czyż nie? lekarz ? leczy nie upiększa Co ma medycyna estetyczna do leczenia?
sms napisał:
A skąd wiesz, że studiował za Twoje podatki? Totalnie głupi tekst!
Poza tym lekarz nie jest niewolnikiem.
KAŻDY ma prawo wyboru zawodu, który wykonuje.
Ja napisał:
Nie ma studiów zaocznych ( czytaj płatnych!) z medycyny. Aby zostać lekarze konczy się studia dzienne, za które płacą podatnicy.
Ken napisał:
Bo nie studiował prywatnie więc na studich państwowych finansowanych przez państwo czyli z vatu który musze opłacać co mc aby te głąby po studiach robiły medycyne estetyczną które nie są wykładanych na medycynie i bezczelnie walczą z kosmetologami którzy no mają 300 h dermatologii na studiach a na lekarskim jest 30 h porażka
Studentka kosmetologii napisał:
kosmetologia, która trwa 5 lat na uniwersytetach medycznych nie jest kierunkiem medycznym ? Co za absurd! A czego my się tam uczymy ? Piłowania paznokci ?!!
alwa napisał:
najwyrazniej, bo na pewno nie medycyny 😉 jezeli uczą tam panią zabiegow medycznych, to niezgodnie z prawem
Kosmetolog napisał:
Widać ze nie ma Pani zielonego pojęcia o tym jak wyglądają studia kosmetologiczne 🙂
kmlas napisał:
Tak uczyłyście się piłowania paznokci, makijażu itd. i nie jest to zawód medyczny. Wielkim błędem było otwieranie takiego kierunku na Uniwersytecie Medycznym. Co za bajzel zamiast uczyć studentów i rozwijać kierunki medyczne otworzono kierunek kosmetyczny.
Uniwersytety medyczne powinny być tylko dla kierunków medycznych: lekarskich, pielęgniarskich, ratowników medycznych itd.
ewa napisał:
Droga studentko a czy ja studiujac administracje jestes prawnikiem? Chyba tak skori jestem na wydziale prawa.. ironia… nie leczysz nie masz pacjentow tylko klientow
elegancja francja napisał:
A czy ja studiujac administracje na wydziale prawA Jestem prawnikiem…nie jest medycznym bo nie leczysz
Dominika napisał:
Aha a uczelnie MEDYCZNE na ktorych jest kosmetologia też nie sa medyczne? Kosmetologia jest kierunkiem medycznym! A co do lekarzy…. wlasnie oni mają leczyć a nie zajmować się poprawianiem urody ! Co jak co ale najbardziej o zabranie wykszatłconym kosmetologom uprawnień walczą DENTYSCI 🙂 próchnice leczyć i zęby wyrywać a nie się za kwas hialuronowy brać 🙂
Kosmetologia nie jest zawodem medycznym napisał:
Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia: „Zawody kosmetologa i technika usług kosmetycznych nie są zawodami medycznymi, a osoby uprawnione do wykonywania tych zawodów nie posiadają uprawnień do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Regulacja zawodów niemedycznych pozostaje poza właściwością ministra zdrowia” – Krzysztof Jakubiak, rzecznik MZ, 2018 r. (w „Rynek estetyczny” nr 4/X-XII/2018)
Ela napisał:
Jesli masz taką wiedzę z kosmetologii jak z wiedzy o tym co to jest zawód medyczny to nie dziwmy się że jest tyle powikłań, Tylko kosmetolodzy uważają się za zawód medyczny. Zaden inny zawód medyczny nie uznaje was za tego rodzaju zawod. Jeśli poczytasz czym jest zawod medyczny to dowiesz się że przedstawiciele takich zawodów leczą pacjentów (nie klientów) kosmetolog nie leczy!!! musi przechowywac dokumentacje medyczna przez 20 lat (czy ty tak robisz?) reklamowanie np gabinetu wiąże się nakładaniem kar finansowych no i nfz a nie słyszałam zeby nfz refundowało mi maseczke…
Ewelina napisał:
Nfz bedzie mi teraz kwas i botox refundował? Zajefajnie ?
Ela napisał:
A czy ja studiując administarację na wydziale prawa i uczelni w nazwie której jest Prawo jestem prawnikiem? Jeśli uwazasz że tak to bardzo dziękuję za komplement ale jestem innego zdania. Jeszcze nikt nigdy mnie tak nie docenił jak Ty -)))
Ela napisał:
a i jeszcze zapomniałam że usługi medyczne są zwolnione z Vatu… więc sama sobie odpowiedz czy wykonujesz zawód
KOsmetologie masz także na
-Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki
– Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi
– Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu
Gratuluje że po jednym kierunku jesteś zawodem medycznym administacyjnym pedagogicznym biologicznym informatycznym biogospodarki a także nauk o zwierzetach
lektura dla Ciebie na dziś
medyczny…http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=7D125F96
dla osob mtore nie wiedza co pisza napisał:
vat 23% medycyna estetyczna 😉
seb napisał:
Tego typu zabiegi są wpisane w program specjalizacji z dermatologii i chirurgii plastycznej.
Proszę nie wypisywać bzdur!
Oj oj ojjj napisał:
Kosmetoligia to pseudo studia na które mozna mieć maturę podstawową i sìę dostać. Mądrale startujcie na medycyne gdzie trzeba mieć po 80% z roszerzonej matury. Gdzie Rzym gdzie Krym….
kosmetolog napisał:
3/4 moich znajomych jest na medycynie PRYWATNIE mając na maturze z biologii i chemii po 20/30% 🙂 takim tokiem myślenia mogę mieć z rozszerzonej matury nawet 10%, zaplacic i się dostać, a później chwalić na prawo i lewo ze jestem studentem medycyny
Studentka napisał:
Chciałabym wiedzieć na jakiej uczelni można się dostać z 30% z biologii lub z chemii, nie mówiąc o 20% albo 10%. Na medycynę płatną nie dostaniesz się nawet z 60% z jednej i drugiej matury, co nie jest łatwo uzyskać. Progi można sprawdzić na internecie, są ogólnie dostępne. Nie wiem, czy jest warto płacić 14 tysięcy za to żeby tylko chwalić się byciem studentem medycyny na prawo i lewo.
magdalena napisał:
Kosmetologia to nie medycyna.Z mojego rocznika na medycynę dostała się tylko jedna osoba ( dla mnie był to geniusz klasowy), a na kosmetologie to kilka dziewczyn bez żadnego problemu(nawet te,które intelektem nie zadziwiały)
Podsumowanie pozostawiam każdemu, który ma wątpliwości
Marysia napisał:
Dokładnie, zgadzam się. Sam fakt, że na medycynę idą najlepsi uczniowie zaś kosmetologię może skończyć każdy już o czymś świadczy. Studia studiom nie równe. Nawet jeśli kierunek lekarski i kosmetologia są prowadzone na tej samej uczelni to nie znaczy, że absolwenci mają porównywalną wiedzę i umiejętności w danym zakresie. Często dziewczyna kończy studia I stopnia zaoczne, prywatne, byle jakie bo na porządne studia się nie nadaje, a później kontynuuje naukę na uczelni medycznej na studiach II stopnia i uważa się za wielce wykształconą. Czemu nie pójdzie na medycynę skoro chce podawać leki i prowadzić inwazyjne zabiegi? Najlepiej to skończyć kosmetologię i potem wchodzić w kompetencję lekarzy. I to jeszcze mieć pretensję jak ktokolwiek powie, że nie ma uprawień do wielu zabiegów, a myślała że będzie miała.
alwa napisał:
potwierdzam, u mnie to samo… koleżanka studiuje kosmetologię i teraz konczy licencjat. Tak samo ma się za wielkiego znawce, mądrzejsza od lekarzy i najchętniej by robiła osocze, wypełniacze. Ja studiuję biologię, nie mam zamiaru nikomu nic wpychać pod skórę, a miałam na studiach nieporównywalnie więcej anatomii, toksykologii i innych medycznych rzeczy niż ona, a co tu dopiero porownywac do kierunku lekarskiego! Dziewczyna nawet podstaw chemii nie umie. I żeby nie było, że “to pewnie nie jest kosmetolog!” – studuiuje na warszawskiej uczelni, ktorej przedstawicielki chodzą po telewizji i wynoszą zawod kosmetologa na piedestal, jakie to odpowiedzialne i że to co innego niz kosmetyczka od piłowania pazurów. Po owocach poznacie… wystarczy podejsc pod gmach i popatrzec jakie studentki tam są i od razu czuć “poziom”
Poszkodowana przez kosmetologa napisał:
całkowicie się z tobą zgadzam …
Anna napisał:
Czuc poziom lekarzy w gabinetach takze.urzędników w urzędach…i tak można …. prosze nie obrażać ludzi.
Poziom zależy od człowieka wykonującego zawód.
Marta napisał:
Lekarze po studiach nie potrafią powiększać ust- także musza zrobić kursy . Niestety nie chcą leczyć i robią to bardzo kiepsko 🙁 najlepsi chyba wyjechali a ci którzy są dobrzy w naszym kraju nie biorą się za takie rzeczy. I taka jest prawda. Jesli kosmetolog jest magistrem , ma stosowne doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegow to według mnie najlepszym rozwiązaniem jest np wspolpraca z lekarzem który mógłby pomoc w razie powikłań które naprawde moga wystąpić przy wielu innych zabiegach …poza tym Kosmetolodzy powinni bardziej walczyć o swoją pozycje! Nie można tak po prostu zabrać nagle dziewczynom pracy kiedy robią to dobrze .
beznadziejny lekarz z Polski napisał:
Lekarze nie muszą robić wcale kursów droga Pani :). rozumiem, że te uogólnienia w wypowiedzi wynikają z gruntownie przeanalizowanych przez Panią badań statystycznych i doświadczenia z większością gabinetów w Polsce i na obczyźnie ?. dlaczego magister kosmetologii ze stosownym wykształceniem a jeszcze stosowniejszym doświadczeniem ma korzystać z rad lekarzyny co bez kursu nic nie potrafi a rady to by przez skype musiał udzielić wszak wszyscy dobrzy opuścili kraj ?. szanuję kosmetyczki do tego stopnia, że odważę się na stwierdzenie, że dałoby się nauczyć te co bystrzejsze np usuwania wyrostka- nauka sekwencji ruchów, obsługi sprzętu. położyłaby się Pani pod nóż takiej gruntownie przeszkolonej osobie ?.
Poszkodowana przez kosmetologa napisał:
Kosmetolog kosmetyczka niech zajmą się kremami i lakierami do paznokci. Niedawno skusiła się moja koleżanka na kosmetologa bo taniej. Dzisiaj wiem że to koszmarnie idiotyczne myślenie. Wstrzyknęła jej jakis kwas hialuronowy niewiadomego jak się okazało pochodzenia. Ma plamy na twarzy… dobrze że tylko tak sie skończyło. Dopiero lekarz podał jej środki neutralizujące Sprawa w sądzie
Poszkodowana przez kosmetologa napisał:
Dzisiaj tylko ze względu na luki prawne kosmetolodzy zawłaszczyli sobie prawo do wykonywania zabiegów które są przeznaczone tylko dla lekarzy i teraz podnoszą wielki larum że coś może być im zabrane.
Wykształcenie kosmetologów jest jakie jest – kosmetologiem każdy zostać może ledwie maturę zda na poziomie podstawowym, później zapłaci za studia i zda wszystkie egzaminy – sprawa zakończona. Kosmetologu – spróbuj skończyć studia medyczne i wtedy weź się za zabiegi skórne
Michalina napisał:
Dokładnie! W samo sedno!
Barbara napisał:
To dziwne. U nas bez matury rozszerzonej z biologii i chemii nie dało się dostać. Proszę nie siać dezinformacji. Za to znam osoby, które napisały rozszerzenie na 50% i skończyły prywatnie medycynę.
Maggie napisał:
Usługa mająca na celu upiększenie nie jest świadczeniem medycznym. Oczywiście lekarze bardzo by chcieli, żeby tak było, bo wtedy pozbyliby się niewygodnej konkurencji. Niestety większość z Was nie potrafi poświęcić “pacjentowi” dłużej niż 15 minut i robi masowe buble za wielkie pieniądze, a później się dziwicie, że wybierają kosmetologów, którzy wykonują swój zawód z pasją.
Neutralna napisał:
Nie jestem ani kosmetologiem ani lekarzem i uważam, że ludzie powinni mieć wybór. Są super lekarze i są tacy od których lepiej trzymać się z daleka, podobnie z każdym innym zawodem. Można być dobrym i złym w swoim fachu. Są powikłania po pracy kosmetologa a i ILEEEE jest błędów lekarskich. Wiadomo lekarz ma większą wiedzę, ale nie każdy niestety ma zdolności manualne i to widać. Do tego lekarze mocno windują ceny i nie każdego na to stać. Moim zdaniem powinien być wybór. Ci, którzy mają kasę i tak pójdą do lekarza, ci którzy kasy nie mają, nawet przy wejściu ustawy do niego nie pójdą bo nie będzie ich stać.
Kosmetolog pracujący w zawodzie napisał:
Nie rozumiem dlaczego kosmetologów z góry traktuje się jak idiotow. Piszecie, że na kosmetologie może dostać się każdy z byle jakimi wynikami z matury. Okej, a jakie są progi na pielęgniarstwo lub ratownictwo medyczne? Jeszcze niższe. A przecież to “odpowiedzialniejsza praca”, bo z pacjentem, bo ratowanie życia/zdrowia.
Żaden szanujący się i dobrze wykształcony kosmetolog nie będzie się pchał we wstrzykiwanie botoksu. Dlatego, że ma świadomość zagrożenia i jest na tyle odpowiedzialny, żeby ocenić swoje kompetencje. O tym, że botoks jest zarejestrowany jako lek i może nim operować tylko lekarz już nie wspomnę.
Ale bez przesady, dlaczego zabierać kosmetologom lasery, aparaturę? Po co w takim razie wprowadzono ten kierunek na uczelnie medyczne? Po co kształci się kosmetologów skoro przecież to idioci, co z anatomii to nawet nie wiedzą gdzie leży serce? 😉
Zadziwie Was, ale kosmetolog bardzo często ma ogromną wiedzę o skórze, o działaniu różnego rodzaju laserow i aparatury. Ideą pracy kosmetologa jest ścisła wspolpraca z lekarzem deramtologiem. Kosmetolog to nie lekarz, a lekarz to nie kosmetolog. Wiedza obu specjalistow powinna sie uzupełniać.
Moim zdaniem powinno się walczyć z pseudo uczelniami prywatnymi i zwiększyć progi na kosmetologie na uczelniach medycznych. Zmienić myślenie dziewczyn, które wybierają się na kosmetologie, bo są święcie przekonane, że to studia na których 5 lat piłuje się paznokcie. Oswiece Was, ale tak nie jest. Może warto byłoby zabrać się ograniczenie pracy z iglami czy laserami osobom, które ukończyły tygodniowy kurs/szkolenie? Może gabinety kosmetologiczne powinny prowadzić tylko osoby z wykształceniem kierunkowym, a nie każdy czy to psycholog czy kierowca tira? Bo moim zdaniem tacy właśnie “specjalisci” psują rynek i są wrzucani do jednego worka z kosmetologami.
sylwiagajdzis@o2.pl napisał:
Popieram w 100%
Studentka kosmetologii napisał:
Popieram całym sercem. Jestem na drugim roku kosmetologii. Nadchodzą mi egzaminy z farmakologii i biochemii i aż po usłyszeniu o tej ustawie nie mam motywacji do nauki żeby po całej takiej ciężkiej pracy robić paznokcie
barbara napisał:
Droga Pani
Mieszkam za granica. Dotychczas myslalam ze “Kosmetolog” w Polsce to lekarz z odpowiednia w tym kierunku wyksztalceniem i klasyfikacja( konczy sie na “log” jak urolog laryngolog itd) No coz pomylilam sie. Ale w sumie chyba nie tylko ja sie pomylilam Ta nazwa “Kosmetolog “jest bardzo mylaca.gdyz sa pacjentki ( ja tez do nich naleze), ktore wymagaja duzo wiecej od kosmetologa niz kosmetyczki . W Niemczech gdzie mieszkam takie pojecie nie istnieje. W sumie w Polsce nie ma konkretnego zozgraniczenia miedzy kosmetyczka a kosmetologiem. Czyli z tego wynika ze nie kazdy kosmetolog jest lekarzem, ale kazdy lekarz moze byc kosmetologiem. Pod warunkiem- ma odpowiedni dodatkowa specjalizacje w tym kierunku.
jest to do prawdy bardzo mylace i nie transparentne. Powinno to byc uregulowane odpowiednimi przepisami.
W sumie chodzi tutaj o zdrowie ( depresje po nie udanych zabiegach) ale nawet zycie pacjetki
Iza napisał:
Jak widzę w jaki sposób Ci lekarze potrafią „upiększyć „ usta, to nawet się cieszę, że nie zajęli się poważnym leczeniem bo niechciałbym trafić pod nóż takiemu specjaliście.
Także niekorzy naprawdę robią nam przysługę 😀
A prawda jest taka ze estetyka powinni zajmować się tylko chirurdzy plastyczni, skoro już tak walczycie o prawa a nie jakiś ginekolog itp.
agata napisał:
Jak sama nazwa wskazuje, medycyna estetyczna- jest to powiazanie medycyny czyli pracy lekarza z esteta. Nie wystarczy byc lekarzem zeby poprawiac forme ust czy twarzy jak nie ma sie pojecia o pieknie i estetyce. Twazr czy cialo musi sie umiec modelowac zachowujac ostroznosc i wiedze medyczna. Z tego co wiem to Kosmetolog rowniez uczy sie anatomi. A pozatym regula numer 1. Tylko ten lekarz czy kosmetolog jest dobry, ktory sie w waskim zakresie spezjalizuje. Mysle ze kosmetolog wykonywujaca dziennie te same zabiegi, pracujaca ciagle z cialem i skora, jest bardziej doswiadczona i pewna niz dentysta czy laryngolog, ktory robiporadnictwo, leczenie zabiegi i operacje, a tylko dodatkowo sobie dorabia na estetycznych zabiegach. Albo sie na nie przerzucil i cwiczy na pacjentkach.
Marek Kacki, MD napisał:
To ze Kosmetolog moze miec duze doswiadczenie z “cialem i skora” nie ma wiekszego tu znaczenia. Komplikacje sa zawsze mozliwe rowniez u lekarzy. Co jest najistotniejsze to wiedza i doswiadczenie w natychmiastowej reakcji na powazne komplikacje; komplikacje ktore w razie opoznienia interwencji moga prowadzic do nieodwracalnych skutkow. Tego nie ma w programie kosmetologicznej edukacji a wiec jezeli Kosmetolog podejmuje sie zabiegu i szczerze dba o dobro pacjenta powinien przed zabiegiem poinformowac go o braku mozliwosci interwencji w razie powaznych komplikacji.
Małgosia napisał:
muszę się odnieść do tego co Pan napisał, otóż jak wyżej Pani Kosmetolog napisała-szanujący się Kosmetolog nie podejmuje się zabiegów botoksu czy innych, których nie jest pewien, a pozostałe bezpieczne jak mezoterapia czy też wypełniacze robi doskonale i nie ma powodu aby informować o ew.powikłaniach, których nie ma a jeśli nawet są 1 na 10000 osób to gwarantuję Panu że doskonale wie jak sobie z tym poradzić….
Natomiast lekarze-których coraz mniej, gdyż zajmują się nie tym co trzeba-powinni zastanowić się co się dzieje wśród pacjentów-proszą o pomoc a pan dr włąśnie wypełnia usta które są potem do poprawy….
tak dokładnie jest, albo jakis dr przybył z odległego miasta i robił niby tanio, a potem znika… bez komentarza
pozdrawiam
Pati napisał:
Szkoda, że nie przejmujecie się tak powikłaniami po tatuażach, skaryfikacjach, piercingu makijażu permanentnym. Czy osoby wykonujące je mogą leczyć powikłania? Nie. Przecież reakcja wykonującego je lekarza mogłaby uchronić przez “komplikacjami które w razie opoźnienia interwencji mogą prowadzić do nieodwracalnych skutków”. Może też chcecie te zabiegi na wyłączność skoro tak martwicie się o pacjentów? Czy są zbyt nierentowne?
AVENA napisał:
Szanowni Państwo. Po przeczytaniu wypowiedzi zastanawia mnie postawa komentatorów. Lekarze walczą z kosmetologami zarzucając im przekraczanie granic dopuszczalnych w zawodzie. A ja się pytam jak to się ma do prowadzonych szkoleń jedno- lub dwudniowych prowadzonych przez lekarzy, za wysoką odpłatnością, z stosowania kwasu hialuronowego (powiększanie ust,wypełnianie “doliny łez”, “bruzd marionetki”? Na takie szkolenie może zapisać się każdy.Nikt nie pyta o dyplom. Dlaczego hurtownie sprzedają preparaty do ostrzykiwania każdemu, bez sprawdzenia uprawnień? Wniosek z tego jest jeden – pogoń za zyskiem. Uważam, że nie uczciwym są tego typu działania. Osoba po pięcioletnich studiach uniwersyteckich z tytułem magistra kosmetologii powinna mieć zapewnioną możliwość wykonywania zawodu w formie upiększania nowoczesnymi metodami. Nie można doprowadzić do tego, że magister kosmetologii może tylko wykonywać hennę i manicure, bo w takim przypadku proponuję kosmetologom wystąpienie z pozwem zbiorowym o odszkodowanie od Państwa za wprowadzenie w błąd przez otworzenie kierunku, który nie daje żadnej możliwości wykonywania zawodu ukierunkowanego na upiększanie i poprawianie urody.
Jestem prawnikiem z wymiaru sprawiedliwości i uważam, że w dziedzinie kosmetologii panuje wielki bałagan. Uważam, że należy restrykcyjnie przestrzegać zasad szkolenia wyłącznie magistrów kosmetologii. Osoby wykonujące zabiegi upiększające winny być ubezpieczone od działalności zawodowej. W założeniach gabinety kosmetyczne miały prowadzić wyłącznie osoby po studiach, czego obecnie nikt nie przestrzega. Kosmetolodzy winni działać z udziałem prawników a nie lekarzy, którzy spychają ten zawód na margines. Panie magister kosmetologii winne stworzyć silną korporację (bez udziału lekarzy) i walczyć o uprawnienia albo odszkodowania wskazane wyżej.
Pozdrawiam i życzę determinacji w działaniach.
Prawowity Obywatel napisał:
Szanowni Państwo. Cała dyskusja opiera się na artykule, gdzie przedstawiono częściowo zarys przepisów zawarty w rozporządzeniu PE i RE z dnia 5 kwietnia 2017 roku. Jednak niestety pominięto kluczowy dla dyskusji fragment, mianowicie art. 1 ustęp 15 cytuję: “Niniejsze rozporządzenie nie ma wpływu na przepisy prawa krajowego dotyczące organizacji, świadczenia lub finansowania służby zdrowia i opieki medycznej, takie jak wymóg, by niektóre wyroby mogły być wydawane wyłącznie na podstawie zlecenia medycznego, wymóg, by tylko niektórzy pracownicy służby zdrowia lub niektóre instytucje zdrowia publicznego mogli wydawać lub stosować niektóre wyroby lub by ich używaniu obowiązkowo towarzyszyło określone fachowe przeszkolenie.” Myślę, że ten wspaniały cytat pomoże uciąć dyskusję i wzajemne utarczki słowne zarówno lekarzy jak i kosmetologów. Uważam, że celowym dla obu zawodów byłoby dążenie do uregulowania prawnego w formie ustawy zakresu możliwych świadczonych usług odpowiednio do posiadanej wiedzy i kwalifikacji.
Daniel Mieczkowski napisał:
Ten cytat oznacza, że następujące wymogi zostaną utrzymane w prawie lub prawdopodobnie wprowadzone polską ustawą, która właśnie powstaje: “wymóg, aby niektóre wyroby mogły być wydawane wyłącznie na podstawie zlecenia medycznego, wymóg, by tylko niektórzy pracownicy służby zdrowia lub niektóre instytucje zdrowia publicznego mogli wydawać lub stosować niektóre wyroby lub by ich używaniu obowiązkowo towarzyszyło określone fachowe przeszkolenie”. Wynika z niego, że tylko niektórzy pracownicy służby zdrowia lub niektóre instytucje zdrowia publicznego będą mogli wydawać lub stosować niektóre wyroby. Którzy? Czemu ten “wspaniały cytat” jest “kluczowy”? Czemu ten “wspaniały cytat” ma uciąć dyskusję? Nie wiadomo.
Prawowity Obywatel napisał:
Polecam jeszcze raz dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać przytoczony fragment rozporządzenia. Według logicznego rozumienia jasno przemawia to, iż rozporządzenie NIE ma wpływu na prawodawstwo krajowe w owym zakresie. Z tego co mi wiadomo do tej pory nie ma aktu prawnego dotyczącego tego aspektu dlatego nawet po wejściu rozporządzenia UE nic się nie zmieni. Zmiany mogą zajść dopiero gdy legislator, czytaj władza ustawodawcza, to uchwali i zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw.
Ilo napisał:
Lekarz… od leczenia. Mezoterapia skóry to nie leczenie. A..i mam pytanie. Chciałabym poznać dane statystyczne ilości błędów lekarzy i kosmetologow. Jakich spraw w sądach jest więcej? Ilu ludzi zmarło z powodu powikłań w obu zawodach? Dziekuje
AGA napisał:
kosmetolodzy biora sie za estetyke a jak sa powiklania to odsylaja do lekarza…w momencie podjecia sie leczenia waszego sp.. zabiegu to JA odpowiadam za pacjenta. JA musze wziac odpowiedzialnosc za WASZE bledy!
ucze kosmetyczki. znam kosmetolozki. nie nie macie narzedzi do poradzenia sobie z powiklaniami i dlatego nie powinnyscie wykonywac inwazyjnych zabiegow! i tak jasne, powiklanie moze sie zdarzyc nawet lekarzowi, ale lekarz WIE CO ZROBIĆ ZE SWOIM POWIKŁANIEM! I MA NARZĘDZIA! WY ROBICIE LUDZIOM KRZYWDE!
Basia napisał:
Pani Agnieszko, dokładnie jak Pani napisała lekarze są od leczenia 🙂 nie od upiększania.
I nikt Pani nie krze brać odpowiedzialności za czyjeś błędy.
Przecież lekarze też robią specjalizacje. Lekarz rodzinny nie usunie pieprzyka tylko da skierowanie do lekarza dermatologa. Lekarze nie biorą odpowiedzialności za swoje czyny.
A proszę
Przykro mi, ale z Waszej strony to tylko i wyłącznie jest chęć zysku. Łatwy zarobek, bo już nawet ciężko Wam się brać za leczenie prywatne 😉
Proszę LECZYĆ 🙂 w końcu po to Pani poszła na studia.
A może czas nauczyć się współpracy z kosmetyczkami i kosmetologami. One kwas hialuronowy w ograniczonych miejscach, mezoterapia itp, dodatkowo kosmetyczka, kosmetolog przyprowadzi do Pani klientkę na botox i hialuronidazę i poprawienie noska kwasem hialuronowym. Pani dodatkowo zarobi, kosmetyczka i kosmetolog też, wiec wilk syty i owca cała. Po co te dramy, wystarczy WSPÓŁPRACA.
Dr Chrzanowska Violetta napisał:
Droga Pani !
My lekarze rzeczywiście jesteśmy od leczenia i super,bo to potrafi zapewnić bezpieczeństwo naszym pacjentom estetycznym.To nasz wielki kapitał.Kosmetolog i kosmetyczka niech trzymają się z daleka od wstrzykiwania czegokolwiek w skórę,bo skóra to narząd ludzkiego ciała i tylko lekarz może to robić,bo ma tylko on do tego prawo.Medycyna estetyczna jak wskazuje nazwa to medycyna ,to nie kosmetologia.Jeśli chciała pani bawić się w medycynę to trzeba było podjąć to ogromne wyzwanie i skończyć medycynę!!!!Kosmetolog niech zajmie się tym co na powierzchni skóry-i wilk cały i owca cała.
aneta napisał:
kosmetyczka zniszczyła mi twarz zabiegem ipl na piekna młodą skórę wykonała zabieg w celu wygładzenia malutkej blizny obecnie moja skóra wygląda jak skóra osoby po 50 roku życia
kosmetolog i kosmetyczka napisał:
Moje kochane rodaczki
Mieszkam w Niemczech. Dosyc czesto bywam w Polsce. Musze przyznac, ze nigdy nie poddalabym sie zabiegowi wypelnianai zmarszczek lub Botoxem , ktore to zabiegi wykonywane sa przez pania kosmetyczke lub kosmetolog( pojecie “kosmetolog” w Niemczech nie istnieje i na dobra sprawe nie wiem co to znaczy) nawet gdyby byly wyszkolone.
tutaj w Niemczech robie sobie od czasu do czasu botoxu mjej kosmetyczki, ale to nie robi ona lecz przyjezdza do niej lekarz z Düsseldorfu i on to wykonuje.
powiklania moga zawsze wystapic nawt po ostrzyknieciu kwasem hyaluronowym. lekarz wie jak ostrzykiwac, zna przebieg miesnii nerwow a przede wszystkim bierze odpowiedzialnosc i w razie powiklan wie co robic i nie bierze za korekture pieniedzy.No wiec prosze nie grajcie w ruska ruletke idac do kosmetologa lub kosmetyczki. sa one na pewno tansze ale czy dobre?. Napewno nie zastapia lekarza.zastanowcie sie.
Ps. Ja ostrzyknelam sobie botoxem twarz w Polsce. wynik byl super i zadnych powiklan… ale byl to lekarz, ktory to zrobil. A wiec uwazajcie
Karolina napisał:
Kochanie, lekarz jest od leczenia, kosmetolog od upiększania 😉
Ciekawe dlaczego tak nie walczą z podologami, a czekaj… To nie przynosi tyle hajsu 🤣