W Stanach Zjednoczonych są eksperci, którzy rejestrację leków przeciw otyłości uważają za wydarzenie przełomowe, tym bardziej, że niemal 42 proc. Amerykanów boryka się z tym problemem. Nowe zatwierdzone przez FDA preparaty wyewoluowały z leków przeciw cukrzycy
W Stanach Zjednocznych FDA (The US Food and Drug Administration) od 2014 r. nie zatwierdziła żadnego nowego leku przeciw otyłości. Zmieniło się to w czerwcu 2021 r., kiedy to amerykańska agencja zarejestrowała lek na bazie semaglutydu. Preparat jest przeznaczony do wstrzykiwania raz w tygodniu.
Wcześniej przeciw cukrzycy
Semaglutyd to analog ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), hormonu inkretynowego. Leki z tej grupy działają w złożonym mechanizmie, wpływając zarówno na kontrolę ilości spożywanego pokarmu, jak i na zachowania, wiążące się z przyjmowaniem nadmiernej ilości jedzenia.
Warto dodać, że GLP-1 to hormon, który u osoby zdrowej jest naturalnie wytwarzany w jelitach około 15 minut po posiłku. Co ciekawe lek na bazie tej samej substancji czynnej, w niższej dawce i pod inna nazwą został przez FDA już wcześniej zatwierdzony (w styczniu 2020 r.) do stosowania w cukrzycy, w celu poprawy regulacji glukozy.
Jest on obecnie bardzo popularny w mediach społecznościowych na całym świecie, jako środek na schudnięcie, o czym piszemy w tym numerze „Rynku estetycznego” w artykule „Powraca moda na przeciwcukrzycowe leki w odchudzaniu”. (artykuł dostępny w PRENUMERACIE)
FDA zatwierdzi drugi lek
Zatwierdzony przez FDA do leczenia otyłości semaglutyd posiada oficjalne wskazanie do wykorzystania przy BMI powyżej 30, przy jednoczesnym stanie chorobowym związanym z masą ciała (np. nadciśnieniem, hipercholesterolemią lub cukrzycą). W celu zmniejszenia działań niepożądanych, związanych z przewodem pokarmowym, lek dostarczany w specjalnym iniekcyjnym penie, który umożliwia pacjentowi samodzielne użycie, podawany jest w stopniowo wzrastających dawkach. Preparat jest wstrzykiwany podskórnie w brzuch, udo lub ramię.
Jak informuje dr Eric Topol, redaktor naczelny Medscape.com, uznawany za jednego z bardziej wpływowych lekarzy w Ameryce, FDA pracuje obecnie nad szybkim dopuszczeniem na rynek jeszcze jednego leku przeciw otyłości, tym razem na bazie tyrzepatydu. Także ten specyfik został wcześniej zatwierdzony w leczeniu cukrzycy.
Jak zauważa ekspert z USA naukowcy wcale nie oczekiwali, że odkryją leki, sprzyjające odchudzaniu. Obydwie substancje były opracowywane z myślą o regulacji glukozy u chorych z cukrzycą. – Nieoczekiwanie stwierdzono, że pacjenci, którym podawano leki osiągnęli również znaczną redukcję wagi – pisze dr Eric Topol w Medscape.com.
Badania potwierdzają skuteczność
Jak informuje amerykański lekarz obie substancje czynne – semaglutyd oraz tyrzepatyd – zostały poddane randomizowanym, kontrolowanym za pomocą placebo próbom w leczeniu otyłości. W przypadku obu specyfików stwierdzono znaczącą redukcję masy ciała…
Źródło: Rynek estetyczny/medscape.com, TFAH
(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu “Rynku estetycznego”)
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA
Komentarze