Wpływ menopauzy na skórę kobiety

Co roku 25 milionów kobiet przechodzi menopauzę, a do 2025 roku na całym świecie będzie 1,2 mld kobiet w okresie postmenopauzalnym. Menopauza to nowy i szczególny etap w życiu kobiety. Chociaż menopauza jest naturalnym procesem, który średnio zaczyna się około 50 roku życia to prowadzi niestety do znacznych niekorzystnych zmian w całym ustroju kobiety również  i w skórze. Do połowy XX wieku menopauza nie stanowiła takiego problemu ale w związku z przedłużającą się długością życia kobiet obecnie okres ten stanowi  jedna trzecią życia kobiet

Prof. Barbara Zegarska – autorka artykułu Fot. Dermatoestetica

Wg WHO menopauza to “Ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Występuje zwykle u kobiet między 44. a 56. rokiem życia.” Wystąpienie menopauzy zależy od czynników genetycznych, naszego stanu zdrowia zwłaszcza współistniejących chorób ginekologicznych, częściej szybciej występuje u kobiet, które nie rodziły jak również od naszego stylu życia.

Trzy etapy

Okres menopauzalny możemy podzielić na trzy etapy. Perimenopauza – zaczyna się około 45 r.ż. w tym czasie pojawiają się pierwsze zmiany hormonalne. Charakterystyczny jest nieregularny cykl menstruacyjny, co może  powodować uderzenia gorąca, pojawiają się widoczne oznaki starzenia się skóry, wypadanie włosów, przybieranie na wadze jak i psychologiczne takie jak – zmiany nastroju, bezsenność.

Drugim ważnym momentem jest zaprzestanie miesiączkowania – czyli menopauza. Po tym okresie następnym etapem jest okres postmenopauzalny, który rozpoczyna się po roku od ustaniu cyklu menstruacyjnego.

Niektóre symptomy zmniejszają się lub stopniowo zanikają (m.in. uderzenia gorąca, wahania nastroju), z kolei inne się wzmagają a zwłaszcza  oznaki starzenia się skóry, osteoporoza, zaburzenia w obrębie układu moczo-płciowego oraz układu krążenia.

Hormonozależność skóry

Skóra jest narządem hormonozależnym. Wiadomo, że hormony odgrywają bardzo ważna rolę w zapewnieniu zdrowej i jędrnej skóry. Odgrywają dużą rolę w okresie dojrzewania i w czasie ciąży.

Największy wpływ na zmiany zachodzące w skórze u kobiet mają estrogeny, które produkowane są w komórkach ziarnistych pęcherzyków jajnikowych. Działają głównie przez tzw. receptory dla steroidów płciowych. Ilość receptorów jest różna w zależności od obszaru skóry. Największe nagromadzenie występuje na skórze twarzy, okolicy narządów płciowych i kończyn dolnych.

Estrogenozależne są również: mózg, gruczoł piersiowy, kości, układ sercowo-naczyniowy, narządy moczopłciowe. Ponieważ menopauza wiąże się ze spadkiem poziomu estrogenu zmiany te będą ściśle powiązane z okolicami estrogenozależnymi.

Poziom estrogenu zaczyna spadać w okresie perimenopauzy, odnotowując bardzo niski poziom w okresie postmenopauzalnym. Wpływ braku pobudzenia estrogenowego na skórę można stwierdzić w każdej jej warstwie zarówno w naskórku, skórze właściwej jak i tkance podskórnej – tłuszczowej…

(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu “Rynku estetycznego”)

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA

Zamów: Prenumerata

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>