Preparaty na bazie hydroksyapatytu wapnia mogą zostać wykorzystane zarówno do wypełniania utraconych z wiekiem objętości na twarzy, jak i do poprawy jakości skóry, dzięki biostymulującym właściwościom. Ten materiał z powodzeniem stosowany jest też na dłoniach. Eksperci podkreślają, że idealnym wskazaniem do zabiegu jest korekcja objawów zwiotczenia skóry
Jak mówi nam dr n. med. Joanna Magdziarz-Orlitz, dermatolog z Derma-Clinic w Częstochowie, preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia jest innowacyjnym wypełniaczem, który składa się w 70% z żelu i w 30% z mikrogranulek wapnia i fosforu w nim zawieszonych. Pani doktor zdobyła doświadczenie z preparatem Radiesse, który ma właśnie takie proporcje. Warto zauważyć, że na polskim rynku pojawił się niedawno nowy, ciekawy preparat na bazie tej substancji o nazwie Crystalis, który odznacza się 57,7 procentowym udziałem hydroksyapatytu wapnia. Jednak wciaż najbardziej rozpoznawalnym i rozpowszechnionym preparatem, bazującym na tej substancji jest właśnie Radiesse.
Dwa w jednym
– Nie jest to tylko wypełniacz wygładzający zmarszczki lub bruzdy. Preparat działa dwutorowo – mówi nam dr Joanna Magdziarz-Orlitz i tłumaczy, że żel wygładza i wypełnia, a pozostałe składniki preparatu regenerują tkanki, działają stymulująco na odbudowę i „zagęszczenie” skóry. Pani doktor podkreśla, że hydroksyapatyt jest materiałem w 100% biokompatybilnym, bezpiecznym, gdyż związki wapnia i fosforu wchodzące w jego skład są naturalnym budulcem tkanek (m.in. zębów i kości).
– Na początku preparat daje efekt wypełnienia i rezultat uzyskany po podaniu po prostu się utrzymuje przez dłuższy czas – tłumaczy w rozmowie z “Rynkiem estetycznym” Iwona Radziejewska-Choma ze stołecznego gabinetu Saska Clinic, która również pracuje z Radiesse. – Następnie nośnik, żel się wchłania, natomiast wokół mikrosfer hydroksyapatytu trwa stymulacja kolagenu – kontynuuje lekarka.
Jak informuje po 4-6 miesiącach cały preparat powinien się już wchłonąć do organizmu, natomiast pozostaje w miejscach podania wytworzony w wyniku zabiegu kolagen. Jej zdaniem powinien się on utrzymać co najmniej rok. – W sumie efekty po preparacie, z którym pracowałam powinny utrzymywać się przez około 18 miesięcy – podsumowuje Iwona Radziejewska-Choma.
Dermatolog Joanna Magdziarz-Orlitz zwraca uwagę na fakt, że działanie hydroksyapatytu wapnia widoczne jest natychmiast po zabiegu, co pozwala pacjentowi szybko cieszyć się z młodszego wyglądu. Lekarka przypomina jednocześnie, że proces regeneracji i „zagęszczenia” skóry następuje powoli. Według niej efekty działania hydroksyapatytu wapnia utrzymują się około roku.
Zwiotczenie zmarszczki dłonie
Ekspert z Derma Clinic w Częstochowie rekomenduje zabieg z hydroksyapatytem wapnia przede wszystkim w przypadku skóry z objawami zwiotczenia, w razie utraty objętości tkanki tłuszczowej na twarzy, czy przy przemieszczeniu tkanki tłuszczowej oraz efektu zapadnięcia się okolicy skroni, czy policzków. Według niej preparat na bazie tej substancji można też stosować w celu podniesienia brwi, poprawy stanu skóry dłoni, likwidacji tzw. chomików, wypełnienia bruzd nosowo-wargowych i linii marionetki.
– Dobór preparatu powinien być poprzedzony dokładną analizą proporcji i zmian, które nastąpiły u pacjentki z wiekiem – podkreśla dr dr Joanna Magdziarz-Orlitz. Poleca zabieg z hydroksyapatytem także dla osób, które bardzo obawiają się efektu tzw. ”napompowanej twarzy”…. (…)
Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych materiałów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego” .
Zapraszamy do PRENUMERATY
lub do EMPIKu