W piątek (6 października) w Warszawie rozpoczął się XVII Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging i potrwa do niedzieli (8 października). To jedno z większych tego typu wydarzeń w Europie. Nowe rozwiązania i tematy prezentowane na kongresie nierzadko wyznaczają kierunek rozwoju medycyny estetycznej w Polsce na najbliższy czas
– Samo moje przybycie tu stanowi pewną deklarację – przyznał dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podczas uroczystości otwarcia XVII Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
– Medycyna estetyczna musi już zostać wpisana w system funkcjonowania ochrony zdrowia – stwierdził dodając, że oczywiście nie ma na myśli systemu finansowania, bo medycyna estetyczna zawsze funkcjonowała i będzie funkcjonować na zasadach rynkowych.
Medycyna estetyczna wymaga zdefiniowania
– Starania o to, aby ten zawód, ta specjalizacja, ta umiejętność medyczna była jasno zdefiniowana i opisana są czynione – mówił dr Maciej Hamankiewicz. Doktor Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging przypominał, że NRL apelowało o regulacje, dotyczące medycyny estetycznej do Ministerstwa Zdrowia, które w odpowiedzi zgodziło się z argumentacją samorządu lekarskiego. – Ale na razie to tyle – zauważył Andrzej Ignaciuk.
Dr Maciej Hamankiewicz podziękował konstytucjonaliście prof. Markowi Chmajowi, który zaangażował się w prace nad prawnym uregulowaniem medycyny estetycznej. – Zaproponował proste korekty w ustawach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, które pozowoliłyby uciąć dyskuję, czy medycyna estetyczna istnieje, czy nie – mówił prezes NRL. – Poddawanie jej istnienia w wątpliwość nie ma żadnego sensu – dodał.
Czytaj też. MZ odpowiada na apel o regulacje w medycynie estetycznej
Dr Maciej Hamankiewicz na uroczystość otwarcia kongresu dotarł z opóźnieniem. Jak tłumaczył wracał z miejsca, gdzie młodzi rezydenci już piąty dzień prowadzą strajk głodowy. – Warto im podziękować, bo zwracają uwagę na sprawy, o które lekarze walczą od lat – mówił prezes NRL, na co zgromadzeni na sali odpowiedzieli brawami.
– Młodzi lekarze tym dramatycznym gestem osiągnęli coś, co nam starym się nie udawało: przychylne zainteresowanie społeczeństwa – mówił i podkreślał, że to jest bardzo ważne.
– Nikt nie słucha naszych propozycji usprawnienia ochrony zdrowia, tak samo jak naszych apelów o to, żeby medycyna estetyczna w końcu była ustabilizowana – tłumaczył prezes NRL.
Biostymulacja na tapecie
Tegoroczny XVII Kongres, organizowany przez PTMEiAA zapowiada się bardzo różnorodnie. Pojawi się wiele ciekawych i nowatorskich tematów. – Komórkami autologicznymi, czy szeroko rozumianą medycyną regeneracyjną będziemy się podczas kongresu z pewnością zajmowali – zapowiada w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl doktor Andrzej Ignaciuk. – Chcemy skorzystać z doświadczeń zdobywanych przez lekarzy w kraju, ale również kolegów z Ukrainy, którzy z tego typu terapiami mają często do czynienia – tłumaczy.
Ma na myśli m. in. prof. Władymira Tsepkolenko, szefa Ukraińskiego Instytutu Chirurgii Plastycznej i Kosmetologii Virtus w Odessie oraz przewodniczącego Narodowej Unii Medycyny Estetycznej Ukrainy, który w swoim ośrodku dysponuje nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym.
– Okazuje się, że w takim kraju jak Ukraina, gdzie rygory dotyczące stosowania tego typu terapii są dużo mniejsze, lekarze łatwiej zdobywają doświadczenie w różnego rodzaju innowacyjnych metodach regeneracyjnych – mówi nam Andrzej Ignaciuk.
25 lat botoksu i anti-aging
Jak zauważa prezes PTMEiAA mija właśnie okrągła rocznica – 25 lat – od pojawienia się pierwszego poważnego opracowania naukowego na temat toksyny botulinowej. Dlatego poświęcony jej zostanie wystąpienie pierwszego dnia Kongresu.
Niezwykłe właściwości tej substancji odkryła przypadkiem para lekarzy z Kanady w 1987 r. Kiedy Jean i Alastair Caruthers w 1991 r. prezentowali przeciwzmarszczkowe możliwości toksyny podczas zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Dermatochirurgii mówiono, że to wariacki pomysł, który donikąd nie prowadzi. Po opublikowaniu badań w 1992 r. ta idea zakiełkowała a od 1993 r. ruszyła prawdziwa kula śniegowa popularności botoksu.
– Od tego momentu zaczęła się zawrotna światowa kariera preparatu. Jest to jeden z niewielu leków, używanych w medycynie estetycznej. Mimo początkowo dużych wątpliwości i kontrowersji, zrobił oszałamiającą karierę – mówi nam doktor Andrzej Ignaciuk. Zwraca uwagę, że toksyna botulinowa została gruntownie naukowo przebadana, jak mało która substancja i zastosowana w takiej liczbie zabiegów, że właściwie nie da się już ich policzyć.
Z drugiej strony – jak zauważa prezes PTMEiAA – wciąż znajduje nowe zastosowania oraz nowe sposoby aplikacji. Przykładowo podczas Kongresu będzie pokazywany zabieg tzw. „mikrobotoksu” – Czyli toksyny botulinowej podawanej w specyficzny sposób w dolnej części twarzy – tłumaczy doktor Ignaciuk. Będzie też prezentowana innowacyjna terapia toksyną botulinową, którą specjalistka z Ukrainy stosuje do korekcji postawy ciała.
Także pierwszego dnia kongresu pojawi się medycyna anti-aging np. temat wpływu flory bakteryjnej na funkcjonowanie organizmu. – Jest to interesujący kierunek badań, dzięki któremu można w sposób stosunkowo prosty pomóc pacjentowi i wpłynąć nie tylko na poprawę wyglądu, ale na stan zdrowia – zauważa doktor Andrzej Ignaciuk.
Technologie wypełniacze i mężczyźni
Drugi dzień Kongresu PTMEiAA (sobota – 7 października) będzie okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu technik odmładzania i modelowania ciała, w tym technologii HIFU, radiofrekwencji, czy zastosowania technologii 3D w diagnostyce lub prognozowaniu wyników zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Istotną częścią wykładów będą tematy z zakresu ginekologii estetycznej.
Kolejnym ważnym tematem tego dnia będą działania odmładzające i modelujące twarz – od wypełniaczy, przez nici liftingujące, po lasery. Dla praktyków z pewnością interesujący okaże się blok tematyczny poświęcony iniekcyjnym procedurom odmładzającym, w którym m.in. porównane zostaną możliwości zastosowania wypełniaczy i własnego tłuszczu pacjenta.
Często pomijani, ale stanowiący coraz większe grono pacjentów gabinetów medycyny estetycznej panowie będą przedmiotem specjalnego panelu, w którym wybitni specjaliści poruszą tematy ściśle związane ze specyfiką zabiegów u mężczyzn, m.in.: powiększanie penisa i modelowanie klatki piersiowej.
W niedzielę (8 października) pojawią się ciekawe informacje nt. terapii komórkami autologicznymi, o których mówił doktor Andrzej Ignaciuk. Pojawi się też flebologia. Na zakończenie specjaliści zajmą się kwestią leczenia łysienia za pomocą mezoterapii i różnych technik przeszczepu włosów. Omówione zostaną także najczęstsze kontrowersje dotyczące zabiegów mających na celu przywrócenie gęstości i zdrowia włosów.
Źródło: rynekestetyczny.pl/PTMEiAA