XXIV Kongres SLDE petycja ws. medycyny estetycznej

XXIV Kongres SLDE: petycja ws. medycyny estetycznej

Podczas XXIV Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging lekarze mieli możliwość podpisywania apelu do Sejmu RP o korektę w ustawie o działalności leczniczej. Petycja ws. medycyny estetycznej i postulowana w niej zmiana ma sprawić, by nie było prawnych wątpliwości, że procedury medyczne z tej dziedziny stanowią świadczenie zdrowotne.

Petycja ws. medycyny estetycznej do podpisania do końca marca 2024 r.

Po XXIV Międzynarodowym Kongresie Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging, który odbył się w dniach 8-10 marca w Warszawie, pod petycją przygotowaną przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE) znajdowały się 682 odręczne podpisy. Jednocześnie na stronie Petycjeonline.com dokument poparło 2140 osób (stan na dzień 11 marca 2024 r.). Z informacji uzyskanych w SLDE wynika, że do końca marca wciąż można złożyć podpis pod petycją.

Szerokie poparcie lekarzy

Petycja ws. medycyny estetycznej zaadresowana do Kancelarii Sejmu RP, jest popierana przez przedstawicieli szeregu organizacji lekarskich. Wśród nich można znaleźć następujące osoby:

dr n. med. Ewa Kaniowska prezes SLDE, prof. Lidia Rudnicka kierownik Katedry i Kliniki Dermatologicznej WUM, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego (PTD), prof. Joanna Narbutt kierownik Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Barbara Zegarska przewodnicząca Sekcji Dermatologii Estetycznej PTD, prof. UM MSC Elżbieta Kowalska-Olędzka, prof. Jerzy Strużyna prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej, lek. Waldemar Jankowiak chirurg, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, dr n. med. Piotr Drozdowski konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii plastycznej, dr hab. n. med. Danuta Nowicka konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii.

Dowiedz się więcej o działaniach Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL)

Jak informowaliśmy w portalu rynekestetyczny.pl Naczelna Rada Lekarska (NRL) jeszcze w 2021 r. przygotowała projekt zmian w ustawie o działalności leczniczej, dzięki którym medycyna estetyczna zostałaby w jasny sposób zdefiniowana jako świadczenie zdrowotne. Uchwała NRL z dnia 29 stycznia 2021 r. przytaczała m. in. szereg oficjalnych dokumentów, potwierdzających wyraźnie medyczny, czy wręcz lekarski, charakter zabiegów estetycznych, związanych z ingerencją w tkanki ludzkie.

Doprecyzowanie świadczenia zdrowotnego

Jak czytamy w uzasadnieniu, przedmiotem petycji jest nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, będąca doprecyzowaniem definicji świadczenia zdrowotnego. Propozycja brzmienia definicji wygląda następująco:

“świadczenie zdrowotne – działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w tym działania służące przywracaniu lub poprawie fizycznego lub psychicznego samopoczucia oraz społecznego funkcjonowania pacjenta, poprzez zmianę jego wyglądu, wiążące się z ingerencją w tkanki ludzkie.”

Według autorów petycji przyjęcie takiej definicji zagwarantuje bezpieczeństwo osób, korzystających ze świadczeń z zakresu medycyny estetycznej oraz zapewni profesjonalizm ich wykonywania. Jak tłumaczą z chwilą dokonania nowelizacji obowiązujące regulacje prawne w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, statusu pacjentów korzystających ze świadczeń z zakresu medycyny estetycznej, przestaną być iluzoryczne zarówno dla ludzi przystępujących do tych zabiegów, osób niewykwalifikowanych wykonujących procedury medyczne, jak i samych lekarzy, dla których przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty stanowią swoisty “kodeks drogowy”.


Komentarze

  • Nasza powłoka zewnętrzna :skóra, włosy, paznokcie to jeden z naszych ważniejszych narządów , tak samo jak zęby czy przewód pokarmowy.
    Jeśli uznajemy naprawianie uzębienia w wielu jego formach jako procedurę medyczną to naprawianie skóry nie jest niczym innym !
    Jeśli usuwamy zmianę na skórze w sposób chirurgiczny to jest to procedura medyczna , a jeśli usuwamy tą samą zmianę za pomocą urządzeń laserowych , ultradźwiękowych , plazmy – to też jest to procedura medyczna !
    Jeśli usuwamy żylaki w sposób chirurgiczny -to jest to procedura medyczna , choć tak na prawdę nie leczy , bo leczeniem jest kompresja i zdrowy tryb życia .Tym bardziej mniej inwazyjne metody: skleroterapia , laser, ultradźwięki są tej procedurze medycznej równe.
    Leczenie wielomiesięczne grzybicy na skórze i paznokciach lekami jest procedurą medyczną , to tym bardziej powinna być uznana za taką leczenie grzybicy laserem ,bo dobre efekty uzyskuje się szybciej , bez aspektu szkodliwego działania leków przeciwgrzybiczych – chociażby na wątrobę.
    Usuwanie rumienia na twarzy za pomocą podwiązywania , gumowania nerwów , czy ich przecinania jest procedurą medyczną , a w przypadku kiedy pacjent obawia się tak inwazyjnej procedury medycznej i zgłasza się do lekarza medycyny estetycznej o chociażby częściowe zlikwidowanie tego samego problemu laserem , ultradźwiękami ,to też jest to procedura medyczna – tylko mniej inwazyjna!
    Leczenie kręczu szyi u dzieci metodą chirurgiczną jest taką samą procedurą medyczną jak Toksyna botulinowa stosowana do usunięcia skurczowego mięśnia.Likwidacja opadających powiek chirurgiczna jest też procedurą medyczną , bez względu na to czy jest duże ,czy małe opadanie , nie zależnie od tego czy fundusz za nią płaci czy nie .
    Usuwanie małego opadania powiek toksyną botulinową , nićmi , igłowym RF czy plazmą też za taką uznawane być powinno – bo prowadzi do tego samego celu.
    Leczenie chirurgiczne przez ortopedów haluksów jest tylko leczeniem skutków i jest uznawane za procedurą medyczną , a leczenie toksyną botulinową i rozluźnianie odpowiednich mięśni ,żeby dnie dopuścić do ciężkiej postaci tej dolegliwości- też nią powinno być ! .
    Dawniej polipowatość jelit była ciężkim krwawym zabiegiem resekcji przedniej ściany odbytnicy , częściową resekcją jelita – zastąpiła ją mniej inwazyjna metoda usuwania polipów w endoskopii .Mogą ją wykonywać specjaliści gastroenterologii, ale też chirurdzy interniści po odpowiednich szkoleniach potwierdzonych certyfikatami- dalej ta procedura jest procedurą medyczną . Dlaczego jet więc dyskryminacja lekarzy medycyny estetycznej po ukończonych studiach podyplomowych , mających wiele szkoleń potwierdzonych certyfikatami. Oprócz tego że jestem lekarzem medycyny estetycznej z kilkunastoletnim stażem ,jestem jednocześnie lekarzem specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii ponad trzydziestoletnią praktyką ,z rozległą wiedzą w wielu dziedzinach medycyny , bo anestezjologia i intensywna terapia tego wymaga . Mam umiejętność wykonywania wielu inwazyjnych procedur medycznych na równi z lekarzami neurologi, chirurgi, laryngologi .
    Od trzydziestu lat prowadzę prywatny gabinet leczenia bólu, wielu pacjentów zgłaszających się do mnie , diagnozowanych w oddziałach neurologii w Polsce jaki na świecie , jako bóle klastrowe , bóle migrenowe ,a wcale ich nie ma ! Jest to bardzo duży odsetek pacjentów bo około 60% badanych i diagnozowanych przeze mnie .Potrafię czasem to ocenić tylko na podstawie dobrze zebranego wywiadu , szczegółowej analizy leków i badania neurologicznego wyniesionego jeszcze ze studiów i pracy anestezjologa na oddziale neurologii udarowej. Często moje wielokierunkowe doświadczenie i warsztat nabyty dzięki medycynie estetycznej,a nie tylko anestezjologii i intensywnej terapii , pozwala na podstawie wywiadu , szczegółowej analizy leków i badania neurologicznego wyniesionego jeszcze ze studiów i pracy anestezjologa na oddziale neurologii udarowej jak i ponownej wnikliwej analizie wcześniej przeprowadzonych badań, postawić prawidłową diagnozę .
    Wykonuję zabiegi leczenia migreny i innych pokrewnych chorób, toksyną botulinową . W zapaleniu nerwu twarzowego redukuję blefarospazmy,opadanie powieki brwi , zmniejszanie asymetrii twarzy, za pomocą toksyny botulinowej ,a także specjalnie do tego dedykowanych nici.
    Nie każdy pacjent chce się poddać wielogodzinnemu zabiegowi wszczepienia nerwu podjęzykowego do nerwu twarzowego i wielomiesięcznemu procesowi pogorszenia funkcjonowania języka , połykania , mówienia – żmudnej rehabilitacji ,a co za tym idzie często , wypadnięciu z rynku pracy u młodych.
    To rozszerzenie mojego wachlarza terapeutycznego zawdzięczam przede wszystkim studiom i szkoleniom z medycyny estetycznej .
    A jak miała bym wykonywać zabiegi leczenia migreny Toksyną botulinową w szpitalu , to fundusz życzy sobie badania wcześniej pacjenta przez neurologa, pomimo wcześniejszych prób leczenia tych pacjentów w placówkach neurologicznych.
    To jawna dyskryminacja o której decydują często urzędnicy.
    Medycyna estetyczna jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną MEDYCYNY, opartą na wielu badaniach naukowych, przynoszącą pacjentom ogromną ulgę fizyczną , a nie w dużej mierze i psychiczną .
    Niektóre choroby i złe doświadczenia zdrowotne często zostawiają swój ślad w wyglądzie pacjenta, skutkuje to często zachowaniami depresyjnymi ,
    a z czasem się pogłębiają doprowadzając coraz częściej do prawdziwych depresji. Poprawa wyglądu pacjenta, lepszego postrzeganie w środowisku często temu zapobiega .
    MEDYCYNA ESTETYCZNA -to lekarze dobrze przygotowani na studiach podstawowych , znający anatomię fizjologię , wiele mechanizmów chorób i działanie terapeutyczne,działania uboczne,interakcje leków .Wnoszący do medycyny estetycznej często swoje doświadczenia z innych posiadanych specjalizacji. Rozszerzający swoją wiedzę na studiach podyplomowych z medycyny estetycznej ,biorący udział w szkoleniach w kraju i już bardzo powszechnie na całym świecie. To nie tylko szkolenia teoretyczne ,ale w dużej mierze praktyczne , pod okiem najlepszych specjalistów na świecie . Nie ustępują pod tym względem innym specjalizacjom medycznym .
    MEDYCYNA ESTETYCZNA i jej metody powinny być uznane za SPECJALIZACJĘ MEDYCZNĄ.
    Pozdrawiam lek Danuta Kulik

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>