Jak zauważa dr Samir Ibrahim, chirurg plastyk i specjalista chirurgii odtwórczej włosów z Mandala Beauty Clinic w Poznaniu rosnące zainteresowanie panów poprawą swojego wizerunku, w szczególności zatrzymywaniem łysienia, jest w dużej mierze spowodowane oddziaływaniem mediów.
Zdaniem dr Ibrahima w telewizji, a także w Internecie powszechne jest łączenie sukcesu zawodowego z atrakcyjnością fizyczną. Dodaje, że takie podejście ma szczególne znaczenie dla panów pracujących w zawodach, w których pracownik ma częsty kontakt z klientem.
Według lekarza dla mężczyzn coraz częściej wygląd jest kluczowym składnikiem statusu majątkowego i społecznego, który chcieliby osiągnąć. Jak tłumaczy dr Ibrahim w przypadku łysiejących pacjentów, transplantacja włosów jest stosunkowo prostą i szybką metodą, którą można zastosować, by zapewnić pożądany wizerunek osoby młodej i pełnej energii.
Łysienie łysieniu nierówne
Dr Samir Ibrahim przypomina, że lekarz może spotkać się w swojej praktyce z różnymi rodzajami łysienia. Przyczyną nadmiernej utraty włosów może być np. wiek, czynniki genetyczne, wypadki losowe, choroby, czy też zażywane leki.
Jak informuje dr Ibrahim w jego poznańskiej klinice najczęściej leczone jest łysienie typu androgenicznego, które występuje tylko u mężczyzn. Lekarz tłumaczy, że jest to zupełnie inny rodzaj łysienia niż ten, który można spotkać np. u kobiet lub taki, który jest spowodowany stresem. Przyczyną łysienia androgenicznego jest – najogólniej mówiąc – wysoki poziom testosteronu w organizmie.
Łysienie androgeniczne zaczyna się od powstawania tzw. “zakoli” oraz prześwitów na czubku głowy. Wraz z upływem czasu łysiejące rejony skóry powiększają się, co prowadzi do sytuacji, w której na głowie pozostają tylko włosy z boków i na tyle głowy.
Według dr Ibrahima dla mężczyzn, którym nie pomogło leczenie farmakologiczne, przeszczep włosów to optymalne rozwiązanie problemu łysienia androgenicznego.
Nie tylko estetyka
Jak podkreśla dr Samir Ibrahim, często zdarza, że odtworzenie owłosienia nie jest tylko kwestią urody. Dodaje, że brak włosów może stanowić dla panów istotnym problemem, mający negatywny wpływ na wiele obszarów ich życia.
Lekarz z Mandala Beauty Clinic przypomina, że przeszczepy włosów przeprowadza się m. in. na obszary ciała dotknięte urazami, deformacjami genetycznymi, czy poparzeniami. Tłumaczy, że nierzadko jest to jedyna szansa dla pacjenta, żeby znów poczuł się pewnie i normalnie w swojej skórze.
Dr Ibrahim dodaje ponadto, że transplantacja włosów to może być również sposób na odtworzenie zarostu na twarzy, odtworzenie brwi, czy włosów na klatce piersiowej. Jak zauważa lekarz często nie pamiętamy, że włosy to nie tylko fryzura, ale także istotne elementy męskiego wizerunku – wąsy, czy broda.
Jak zapewnia dr Samir Ibrahim, który jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów, transplantacja, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, podlega szybkiemu postępowi technologicznemu. Według niego w ostatnich latach pojawiło się szereg innowacji w tej dziedzinie.
Łysienie do pokonania w trzy miesiące?
Dr Ibrahim zapewnia, że dzięki stosowanym przez niego innowacyjnym technikom przeszczepiania włosów, w ciągu kilkugodzinnego zabiegu możliwe jest skuteczne pokonanie łysienia. Przekonuje, że już po trzech miesiącach pacjent może liczyć na pełne efekty kuracji.
Stosowane przez dr Samira Ibrahima metody to m.in. zabiegi nazywane STRIP i FUE. Jak wyjaśnia lekarz przeszczepianie włosów metodą STRIP jest stosunkowo prostym i bezpiecznym zabiegiem chirurgicznym. Podczas zabiegu lekarz pobiera fragmenty skóry do przeszczepu z rejonów nie dotkniętych łysieniem (najczęściej boki i tył głowy).
Następnie lekarz dzieli pobrany materiał na pojedyncze jednostki cebulowe, które implantuje na wcześniej przygotowaną skórę, dotkniętą łysieniem. Lekarz przygotowuje skórę do implantacji poprzez wykonanie mikronacięć.
Jak informują w Mandala Beauty Clinic w Poznaniu, jeżeli liczba przeszczepianych jednostek nie przekracza 1 tys., wówczas zabieg trwa na ogół około 2 – 3 godz. Jeżeli implantów jest więcej (do około 2 tys.), to procedura taka może trwać około 5-6 godz.
Z kolei w przypadku metody nazywanej FUE nie następuje pobranie całych wycinków skórnych od pacjenta. Lekarz pobiera pojedyncze zespoły mieszkowe, które następnie przed wszczepieniem są badane pod mikroskopem. W ten sposób lekarz uzyskuje pewność, że pacjentowi wszczepione zostaną zdrowe implanty. Cały zabieg to procedura ambulatoryjna, która przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.
Jak wyjaśniają w Mandala Beauty Clinic, FUE to procedura, która nie wymaga skalpela, czy szwów. Nie pozostają po zastosowaniu tej metody blizny. Dr Samir Ibrahim podkreśla, że dzięki mniejszej bolesności i wyeliminowaniu krwawienia, rekonwalescencja po takim zabiegu przebiega bardzo szybko.
Źródło: Mandala Beauty Clinic