Zabiegi przed Sylwestrem nie na ostatnią chwilę

Gabinety lekarzy, zajmujących się medycyną estetyczną, przed Sylwestrem i karnawałem na ogół odwiedza większa liczba osób. Warto uświadomić pacjentom, że poddawanie się zabiegom na ostatnią chwilę może nie dać oczekiwanego efektu. Wiele procedur trzeba wykonać co najmniej 2-4 tygodnie przed “wielkim wyjściem”

Do popularnych zabiegów, które należy wykonać odpowiednio wcześniej należą chociażby przeciwzmarszczkowe iniekcje z toksyny botulinowej. Wprawdzie w obiegowej opinii tego typu procedury uchodzą za możliwe do wykonania na ostatnią chwilę, jednak lekarze przypominają, że efekty wstrzyknięcia toksyny nie są natychmiastowe.

Uważa się, że w drugiej lub w trzeciej dobie od podania efekty wprawdzie są już widoczne, jednak maksymalne działanie preparatu obserwuje się na ogół około 14 dnia – tłumaczyła w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl dr hab. Halina Car, kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przypominała jednocześnie, że najpóźniej po około 6 miesiącach oddziaływanie toksyny botulinowej ustępuje i w celu utrzymania efektu estetycznego pacjenci powinni ponownie otrzymać preparat.

Nakłuwanie skóry

Według dr Marii Noszczyk, dermatologa, dyrektor medycznej lecznicy Melitus w Warszawie do popularnych zabiegów, które należy wykonać około 2-4 tygodnie przed osiągnięciem optymalnego efektu jest mezoterapia. Jak wyjaśnia lekarz, mezoterapia polega na stosowaniu środków terapeutycznych przy pomocy nakłuć.

Taki zabieg pozwala dostarczyć odpowiednie substancje dokładnie tam gdzie są potrzebne np.: do skóry twarzy, czy do mieszka włosowego – wyjaśnia dr Noszczyk. Jej zdaniem zabieg przydatny jest np. w przypadku profilaktyki starzenia skóry. Dzięki niemu uzyskuje się nawilżenie i efekt ujędrnienia.

– Stosuje się preparaty oparte na witaminach, związkach mineralnych, enzymach, jak również na niestabilizowanym kwasie hialuronowym – informuje dermatolog. Jej zdaniem w niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie specjalnego preparatu opartego na stabilizowanym kwasie hialuronowym.

Pozwala to na osiągnięcie efektu niewielkiego wypełnienia zmarszczek – dodaje i zauważa, że ostatnio do mezoterapii z sukcesem wykorzystywane jest także osocze bogatopłytkowe.

Więcej na temat osocza bogatopłytkowego w artykule: Krew pomaga regenerować skórę

Zdaniem dr Marii Noszczyk dobre efekty, polegające na spłyceniu zmarszczek, czy poprawie jędrności oraz kolorytu skóry może dać też zabieg z wykorzystaniem mezorollera. Oczywiście także ta procedura powinna być wykonywana odpowiednio wcześniej (2-4 tygodnie).

Mezoroller to rolka z niewielkimi igłami. Igiełki nakłuwają naskórek aż do skóry właściwej tworząc mikro-kanały. Zwiększa to wnikanie substancji aktywnych do skóry – tłumaczy dermatolog z Melitusa. Dodaje, że w trakcie zabiegu warto aplikować na skórę odżywczy preparat z odpowiednio dobranych przez lekarza substancji aktywnych.

Zdaniem dr Marii Noszczyk stymulacja skóry przy użyciu mezorollera daje efekty porównywalne nawet do zabiegów laserowych, czy peelingów chemicznych. Oczywiście zarówno zabiegi z wykorzystaniem laserów, czy peelingi chemiczne także nie są procedurami, które można wykonać na ostatnią chwilę.

Mikrodermabrazję warto powtórzyć

Bardzo popularne wśród pacjentów zabiegi, prowadzące do odświeżenia i poprawieni jakości skóry, polegają na mechanicznym, bądź chemicznym złuszczaniu naskórka. Po tego typu zabiegach pacjent także potrzebuje dni na uzyskanie optymalnego efektu.

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka. W Melitusie wykonujemy dwa rodzaje tego zabiegu: mikrodermabrazję korundową i diamentową – informuje dr Maria Noszczyk i tłumaczy, że w urządzeniu do mikrodermabrazji korundowej wytworzone podciśnienie powoduje wyrzucenie na powierzchnię skóry mikrokryształków tlenku aluminium, które mają właściwości ścierające.

Kryształki zasysane są z powrotem, a jednocześnie wytworzone podciśnienie oczyszcza pory skóry i eliminuje niektóre zaskórniki – wyjaśnia dermatolog. Z kolei w przypadku mikrodermabrazji diamentowej urządzenie pracuje bez wytwarzania podciśnienia i daje efekt głębokiego złuszczenia skóry.

Według dr Noszczyk głębokość złuszczania naskórka w tego typu zabiegu jest uzależniona od wskazań lekarskich oraz oczekiwań pacjenta. – Mikrodermabrazję można stosować, jako pojedynczy zabieg, jednak w celu uzyskania pełnego efektu najlepiej powtarzać ją co 3-4 tygodnie – radzi lekarka.

Z jej doświadczenia wynika, że dobre rezultaty daje łączenie mikrodermabrazji z mezoterapią lub peelingami (np. z kwasami owocowymi). Widoczne efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się gładka, miękka, świetlista i bardziej elastyczna. Zabiegi wykonuje się w celu pielęgnacyjnym i leczniczym np. w kuracjach dla skóry trądzikowej, a także w pielęgnacji ciała np. do leczenia rozstępów.

Po chemicznym złuszczaniu naskórka

Jak informuje dr Maria Noszczyk w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu możliwy jest różny czas rekonwalescencji. Według niej po niektórych zabiegach nie obserwuje się prawie w ogóle widocznego złuszczania naskórka, a po niektórych skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i złuszcza się przez parę dni.

Do zabiegów chemicznego złuszczania naskórka lekarze najczęściej wykorzystują preparaty oparte na kwasie glikolowym, pirogronowym, salicylowym, migdałowym, retinowym, trichlorooctwym (TCA). Wykorzystywane są także mieszanki tych substancji sporządzane zależnie od wskazań lekarza oraz oczekiwanej głębokości złuszczania skóry.

Zabiegi najczęściej są powtarzane w ramach kuracji, które przeprowadzane są na ogół jesienią i wiosną – zauważa dr Maria Noszczyk. Poleciłaby tego rodzaju procedury osobom z objawami starzenia się posłonecznego skóry (tzw. fotostarzenia – np. przebarwienia, szorstkość skóry, utrata elastyczności), także osobom z poszerzonymi porami oraz drobnymi bliznami na skórze. Jej zdaniem warto zastosować takie zabiegi również w przypadku pacjentów z cerą łojotokową, czy trądzikową.

Zabiegom takim poddaje się skórę twarzy, dekoltu, pleców itp. – informuje dermatolog. Według niej efektem może być wybielenie przebarwień, poprawa elastyczności i napięcia skóry, wygładzenie skóry.

 

Źródło: rynekestetyczny.pl, Melitus


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>