Zalecenia na czas pandemii i przełożone konferencje

Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej (PTChPRiE) w dzisiejszym komunikacie (17 marca) zaleca zachowanie maksymalnej ostrożności i uważne śledzenie bieżącej sytuacji epidemiologicznej. Doktor Andrzej Ignaciuk  prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging (PTMEiAA) apeluje o ostrożność w codziennym życiu i pracy zawodowej. Przekładane są zaplanowane na maj wydarzenia konferencyjne

Liczba zakażonych SARS-CoV-2 na całym świecie przekroczyła 170 tys. a ponad 6 tys. osób zmarło. W Polsce jest obecnie 221 potwierdzonych zachorowań na chorobę COVID-19 związaną z koronawirusem a 6 osób zmarło.

Jak podkreśla doktor Andrzej Ignaciuk (we wpisie na swoim profilu na Facebooku) sytuacja epidemiologiczna w Polsce i w Europie jest trudna. Coraz więcej jest osób  zakażonych, natomiast liczba bezobjawowych nosicieli jest nieznana. – Jako lekarze często pracujący w kilku miejscach i mający do czynienia z różnego rodzaju pacjentami-chorymi, jesteśmy szczególnie narażeni na ryzyko infekcji, przez co nieświadomie możemy być źródłem kolejnych zakażeń – ostrzega prezes PTMEiAA.

Maksymalna ostrożność

Zarząd PTChPRiE, obserwując z troską aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, zwraca się do wszystkich z prośbą o zachowanie maksymalnej ostrożności również w zakresie chirurgii plastycznej. Zwraca też uwagę na konieczność dostosowania się do aktualnych zaleceń władz sanitarnych i administracyjnych zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym.

Dbając o bezpieczeństwo społeczeństwa, personelu, jak i własne, nie możemy też zapominać o obowiązku zapewnienia ciągłości leczenia i opieki naszym pacjentom, umożliwiając im kontrole pooperacyjne i nadzór nad rekonwalescencją – czytamy w komunikacie PTChPRiE. – Apelujemy o rozsądek, opanowanie i odpowiedzialność w tych nadzwyczajnych okolicznościach.

Zarząd PTChPRiE rekomenduje aby dysponenci placówek medycznych podejmowali indywidualnie racjonalne, uwzględniające wszystkie powyższe uwagi oraz bieżącą sytuację epidemiologiczną, decyzje co do sposobu ich funkcjonowania. Proponuje rozważenie możliwości odroczenia zabiegów planowych, które nie ratują życia i zdrowia.

Zachęcamy Państwa do uważnego śledzenia bieżącej sytuacji epidemiologicznej, szczególnie na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organisation – WHO), Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia – czytamy w komunikacie.

Doktor Andrzej Ignaciuk Fot. Profil Facebook doktora Andrzeja Ignaciuka

Ograniczenie aktywności i pomoc

Doktor Andrzej Ignaciuk uważa, że lekarze, którzy zajmują się wyłącznie medycyną estetyczną, powinni rozważyć czasowe zamknięcie lub ograniczenie swojej aktywności w tej dziedzinie. – Weźcie proszę pod uwagę wszelkie aspekty decyzji: możliwość zakażenia i zakażania – prosi.

Przypomina jednocześnie, że umiejętności lekarskie są cenne i mogą być użyteczne dla społeczeństwa. – Nasz gabinet lekarski jest naszym miejscem pracy i nie jest to zwykła usługa – podkreśla i wyjaśnia, że medycyna estetyczna, to przed wszystkim medycyna i jako taka, powinna być w trudnych czasach dostępna dla potrzebujących, o co apelują izby lekarskie.

Bądźmy użyteczni i pomocni dla naszych pacjentów, kolegów lekarzy i dla osób, które wymagają pomocy w tych trudnych czasach. Postuluję, aby być dostępnym mailowo, telefonicznie lub osobiście dla wszystkich potrzebujących – prosi Andrzej Ignaciuk. – Uważajcie na siebie, swoich bliskich i bądźcie do dyspozycji organów państwa, walczących z pandemią – pisze.

Przełożone konferencje

Z przykrością informujemy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju i na świecie zmuszeni jesteśmy przenieść datę tegorocznej edycji “Lubelskiego Forum Chirurgii Piersi” – ogłosili organizatorzy konferencji, która co roku odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Estetycznej. Wydarzenie to miało wystartować na początku maja, jednak zostało przełożone na dni: 11-12 grudnia tego roku.

Jak informowaliśmy w portalu rynekestetyczny.pl także Kongres i Targi LNE, gromadzące w Expo Karków nawet kilka tysięcy ludzi, dedykowane branży „beauty”, które cyklicznie odbywały się w jeden z wiosennych weekendów, zostały przełożone na 20-21 czerwca. – W związku z wyjątkową sytuacją w kraju i za granicą spowodowaną rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 oraz rekomendacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie, a także po rozmowach z naszymi wystawcami i wykładowcami, podjęliśmy trudną, ale w naszym przekonaniu słuszną decyzję o przełożeniu 41. Kongresu i Targów LNE na termin 20-21 czerwca 2020 – pisali organizatorzy wydarzenia w oficjalnym komunikacie.

W dniach 20-23 maja ma się odbyć w Lublinie 32 Zjazd Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Organizatorzy nie odwołują wydarzenia. Jednak z informacji uzyskanych w PTD wynika, że wojewoda lubelski Lech Sprawka w rozmowie z prof. Dorotą Krasowską i prof. Lidią Rudnicką z zarządu towarzystwa dość pesymistycznie ocenił prawdopodobieństwo, że w perspektywie najbliższych miesięcy sytuacja epidemiczna pozwoli mu wydać zgodę na zorganizowanie Zjazdu PTD w Lublinie.

Źródło: rynekestetyczny.pl/GIS, MZ, PTChPRiE, PTMEiAA, PTD


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>