Zbigniew Lew-Starowicz 2013 r Przystanek Woodstock Fot Ralf Lotys

Zbigniew Lew-Starowicz: Po co nam seks?

Aktywność seksualna – zgodnie z badaniami, które prezentował prof. Zbigniew Lew-Starowicz podczas XX Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging w Warszawie – odgrywa ważną rolę w życiu Polaków. Ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, a także pozytywnie wpływa na… wygląd.

Jesteśmy aktywni seksualnie ze względu na relacje i bliskość z osobami. Tymczasem prozdrowotne znaczenie seksu w kulturze europejskiej pojawiło się dopiero w latach 60-tych XX wieku, w dobie rewolucji seksualnej. Wcześniej straszono i wierzono, że seks skraca życie – mówił podczas wykładu na XX Międzynarodowym Kongresie Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging w Warszawie prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz.

255 przyczyn aktywności seksualnej

Z przytoczonych podczas wykładu badań profesora Davida Bussa z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin wynika, że u kobiet stwierdzono 237 przyczyn aktywności seksualnej, a u mężczyzn – 18. To łącznie daje 255 przyczyn aktywności seksualnej ludzi oraz świadczy o tym, że panowie są znacznie mniej skomplikowani.

Wśród tych 237 kobiecych przyczyn znalazła się miłość, ale jest też kilka tak nietypowych, jak np.: wdzięczność za to, że kolega w pracy robi kawę, czy herbatę, albo sąsiad odwozi na przystanek, albo kierowca świetnie prowadzi samochód. Jednym z wymienianych powodów uprawiania seksu jest także: “dla spokoju”. Wśród męskich przyczyn znalazły się m.in. atrakcyjność kobiet lub po prostu skorzystanie z “okazji”.

Prof. Buss przeprowadził także badania dotyczące tego, czego oczekują kobiety wobec mężczyzn poza seksem. Jest tego całkiem sporo, a większość dotyczy spraw domowych, czyli np.: dobre perspektywy finansowe, dojrzałość, bezpieczeństwo, zaradność, troska, szacunek dla praw, uczuć i odmiennych opinii partnerki, poświęcenie, odpowiedzialność, zapewnienie o miłości, prawo do niepokoju i zmiennych nastrojów – mówił prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Kobiety mają – oprócz oczekiwań – także sporo obaw w związkach. Z badań prof. Bussa wynika, że obawiają się mężczyzny słabszego od siebie, braku empatii, dosłowności, lekkości bytu, bałaganiarstwa, przedmiotowego traktowania, małomówności, użalania się nad sobą, jęczenia i czarnowidztwa, niskiego progu bólu, a także niskiego wzrostu czy nieestetycznego wyglądu.

A czego mężczyźni oczekują od kobiet? Tu występuje podział cech. Cechy ważne u partnerki to: edukacja i inteligencja, dobry wygląd, ambicja. Cechami pożądanymi są dobre rokowania finansowe oraz te, które składają się na to, że kobieta jest dobrą panią domu i kucharką, a cechy nieistotne to cnota i odmienne poglądy polityczne.

Zadowolony jak Polak

Seks odgrywa ważną rolę w życiu Polaków. Z badań prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza przeprowadzonych w latach 1992-2016 wynika, że seks jest cenioną formą aktywności życiowej – deklarują to zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w różnych grupach wiekowych – od 18 do ponad 70 lat.

13,7 proc. kobiet oraz 18,6 proc. mężczyzn twierdzi, że seks pełni zdecydowanie istotną rolę w ich życiu. Odpowiedzi “bardzo istotną” udzieliło 32,5 proc. kobiet oraz 42,7 proc. mężczyzn, a “średnio istotną” – 38,3 proc. kobiet i 29,4 proc. mężczyzn. Tylko 8 proc. kobiet oraz 4,7 proc. mężczyzn zadeklarowało, że seks pełni w ich życiu nieznacznie istotną rolę, a 7,5 proc. kobiet i 4,5 proc. mężczyzn, że zupełnie nieistotną rolę.

Na pytanie “czy jest Pan/Pani aktywny(a) seksualnie?”… (…)

Okładka magazynu „Rynek estetyczny” numer 3/VI-IX/2019

Chcesz wiedzieć więcej? Cały artykuł i wiele innych ciekawych tekstów nt. zabiegów medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.

Zapraszamy do PRENUMERATY

lub do EMPIKu


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>