Doktor Alastair Carruthers został pożegnany przez Amerykańskie Towarzystwo Dermatochirurgii, którego był prezesem w latach 2006-2007 a także przez polskie Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych. The New York Times w specjalnym wspomnieniowym artykule określił jego i jego żonę mianem „rodziców chrzestnych botoksu”.
“Z głębokim smutkiem Amerykańskie Towarzystwo Dermatochirurgii informuje o odejściu doktora Alastair Carruthers autora pionierskich badań i szanowanego członka społeczności medycznej, którego działalność pozostawiła niezatarty ślad w dziedzinie dermatologii” – pisze w oficjalnym komunikacie American Society for Dermatologic Surgery (ASDS). Podkreśla, że wraz ze żoną (dr Jean Carruthers), poprowadził medycynę do odkrycia estetycznych zastosowań toksyny botulinowej.
Wszystkiemu winne niekontrolowane mruganie
Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE), żegnając doktora Alastair Carruthers, wspomina jak doszło do odkrycia estetycznych właściwości toksyny botulinowej. W 1987 roku okulistka dr Jean Carruthers zastosowała rozcieńczony roztwór toksyny botulinowej w leczeniu pacjenta z niekontrolowanym mruganiem. Po zabiegu małżeństwo Carruthers po raz pierwszy dostrzegło przeciwzmarszczkowe efekty.
Jak informuje SLDE po latach badań lekarze zaprezentowali ich wyniki na dorocznym spotkaniu ASDS w 1991 r. Nowa terapia zrobiła oszałamiającą karierę. Do 1993 r. zawładnęła medycyną estetyczną, mimo że nie było jeszcze takiego oficjalnie zarejestrowanego wskazania.
Jak podkreśla SLDE w dużej mierze zasługą małżeństwa Carruthers jest powszechna rozpoznawalność marki Botox, a także globalne rozpowszechnienie terapii przeciwzmarszczkowych z wykorzystaniem neurotoksyn. Oddając hołd doktorowi Alastair Carruthers polskie stowarzyszenie pisze, że “jego śmierć pozostawiła głęboką pustkę w środowisku lekarzy zajmujących się tą dziedziną medycyny”.
Co odmienia życie
Choć Amerykańskie Towarzystwo Dermatochirurgii pisze, że Alastair Carruthers został w 2006 r. jego pierwszym kanadyjskim prezesem, w rzeczywistości nie pochodził on z Kanady. Jak podaje “The New York Times” urodził się tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, 4 czerwca 1945 r. w angielskim Bebington pod Liverpoolem w rodzinie lekarzy. Studiował medycynę na Oksfordzie w czasach, gdy w jego rodzinnym Liverpool karierę zaczynali The Beatles. Dyplom zdobył w 1968 r., kiedy w słynną Europejską trasę ruszył Pink Floyd, w Wielkiej Brytanii koncertowali Led Zepellin a w USA szykowano Festiwal w Woodstock.
Praktyki odbył w szpitalach w Anglii a potem pojechał zdobywać dermatologiczne doświadczenie do kanadyjskiego Vancouver na Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej. Tam poznał studentkę Jean Elliott, co zmieniło jego życie na zawsze, ponieważ w 1973 r. została jego żoną a później pomogła w odkryciu przeciwzmarszczkowych właściwości toksyny botulinowej. W tym samym czasie na listach amerykańskiego Billboardu triumfy święcili The Rolling Stones ze słynną piosenką „Angie”, ale pod koniec roku Elton John zakasował ich śpiewając „Candle in the Wind” dla Marylin Monroe.
Ojcowie i matki
Jak relacjonuje The New York Times ojcem botoksu zwykło się nazywać okulistę, doktora Alana Scott’a, który doprowadził do zarejestrowania leku z toksyną botulinową Occulinum, przeznaczonego do terapii takich schorzeń jak zez, czy blefarospazm (niekontrolowane mruganie). Pisaliśmy o tym w „Rynku estetycznym” w artykule: „Toksyna botulinowa: skąd się wzięła”.
Alan Brown Scott prowadził swoje badania na Smith-Kettlewell Eye Research Institute w San Francisco. Tak się składa że – według The New York Times’a – Alastair Carruthers na początku lat 80-tych opuścił Vancouver i rozpoczął dermatochirurgiczny staż na Uniwersytecie Kalifornijskim w tym samym mieście. Małżeństwo miało już wówczas trójkę dzieci, więc okulistka Jean Carruthers, chcąc uniknąć rozłąki, postanowiła postarać się o dołączenie do badań nad toksyną botulinową, prowadzonych przez doktora Scotta. Udało jej się.
Kiedy para wróciła do kanadyjskiego Vancouver, Jean kontynuowała pracę badawczą, którą zapoczątkowała u doktora Allana Scotta. Wówczas właśnie zastosowała rozcieńczony roztwór toksyny botulinowej w leczeniu pacjenta z niekontrolowanym mruganiem, zaobserwowała ciekawe efekty uboczne w postaci gładkiego czoła i wszystko się zaczęło. Jest rok 1987. Już niedługo Kanadyjczyk Leonard Cohen wyda ósmy album studyjny zatytułowany „I’m Your Man” z takimi utworami jak „Everybody Knows”, czy „Take This Waltz”.
Czas podsumowań
W 1991 r. doktor Allan Scott sprzedał prawa do niezwykłego leku Oculinum firmie Allergan za dotąd nieujawnioną kwotę. Firma zmieniła nazwę produktu na Botox i uzyskała pierwszą rejestrację FDA do wskazań estetycznych w 2002 roku.
W tym samym roku Carruthersowie, na podstawie swoich wieloletnich badań nad toksyną botulinową, uzyskali patent w zakresie jej działania na mięsień okrężny ust. Sprzedali patent Allerganowi za 100 tys. USD. W międzyczasie, w 1991 r. Nirvana wydaje płytę Nevermind z singlem „Smells Like Teen Spirit”, który wkrótce podbija cały świat. Niestety 8 kwietnia 1994 r. legendarny wokalista zespołu Curt Cobain popełnia samobójstwo. W 2002 r., kiedy zaczyna się oficjalna światowa kariera leku Botox, szczyty list przebojów w USA okupuje raper Eminem.
Doktor Alastair Carruthers przechodzi na emeryturę w 2015 r. Postanawia wówczas wrócić na swoją macierzystą uczelnię w Kanadzie, Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej. Jednak nie zamierza zajmować się medycyną. Za to poświęca się studiom nad historią Europy i Bliskiego Wschodu. Z raportu rocznego koncernu Abbvie, który w 2020 r. przejął Allergana wynika, że globalne dochody z botoksu w 2023 r. wyniosły 2,7 mld USD. Na dodatek powiększyły się, w porównaniu z 2021 rokiem, o prawie 70 proc. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat zanotowano wzrost dochodu netto na poziomie 1,1 mld USD.
Według The New York Times doktor Alastair Carrusthers cierpiał w ostatnich latach na chorobę Parkinsona w zaawansowanym stadium. Jego żona przekazała, że odszedł 19 sierpnia z udziałem kanadyjskiego prawa o pomocy medycznej przy umieraniu. Miał 79 lat. Ostatnie chwile spędził w swoim domu w Vancouver. Nie żyje Lennon i Cohen. Na listach przebojów Lady Gaga, śpiewająca covery.
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA