Granica cały czas się przesuwa. Dziewczynka urodzona 10 lat temu dożyje 102 lat. Lekarze będą mieli dużo pracy – mówiła Zuzanna Skalska podczas konferencji prasowej, na której przedstawiono raport „Etyka i przyszłość medycyny estetycznej”.
Dokument „Etyka i przyszłość medycyny estetycznej” opracowany został na podstawie globalnego raportu „The Future of Aesthetics”, przygotowanego na zlecenie Allergan Aesthetics a division of Abbvie przez niezależny think-tank – Wunderman Thompson Intelligence. Polska wersja raportu uwzględnia badanie opinii społecznej, przeprowadzone przez Instytut Badawczy Kantar Public w lutym 2023 r. oraz opinie polskich i międzynarodowych ekspertów, którzy diagnozowali różnego rodzaju zmiany, mające ukształtować medycynę estetyczną przyszłości.
Zuzanna Skalska analityczka trendów podczas konferencji prasowej zwracała szczególną uwagę na czynniki demograficzne. Przytoczyła dane GUS. Okazuje się, że w Polsce przeciętny czas życia mężczyzn w latach 1991-2019 wzrósł o 8,2 lat (do 74,1) a kobiet o 6,7 lat (do 81,8) w porównaniu z rokiem 1990.
Ekspert przypominała jednocześnie, że Polska razem z Łotwą i Rumunią należy do absolutnych liderów jeżeli chodzi o zmniejszającą się liczbę urodzin i starzenie się społeczeństwa. Jak informowała z najnowszych prognoz wynika, że w 2060 r. ponad 65 proc. społeczeństwa będzie powyżej 65. roku życia.
– Będziemy mieć narodową menopauzę wszędzie. Wchodzimy w wyjątkowy czas w medycynie – mówiła Zuzanna Skalska.
Starzenie ale inne
Zuzanna Skalska zwracała uwagę, że jeszcze 30 lat temu, kiedy nasze babcie urodzone na przełomie XIX i XX wieku przechodziły na emeryturę, świat wyglądał zupełnie inaczej. – Żyły krócej i szybciej się starzały. Kiedy przechodziły na emeryturę, miały po 65 lat i były postrzegane jako stare kobiety. “Auto potrąciło 65-letnią staruszkę”, taką informację można było znaleźć w gazecie – opowiadała ekspert.
– Z kolei dzisiejsza 65-latka uprawia jogę i morsuje. Określenie „starsza pani” do niej nie pasuje – zauważyła. Jak tłumaczyła rozwój medycyny, dostęp do pożywienia, poprawa warunków życia – wszystko to sprawiło, że jesteśmy innymi ludźmi, niż nasi rówieśnicy sprzed 30 lat.
Jej zdaniem jedną z najtrudniejszych do zaklasyfikowania grup generacyjnych są osoby urodzone w latach 1960-1980, czyli tzw. pokolenie X. – To są osoby, które uważają, że się nigdy nie zestarzeją. Powstaje problem z definicją tego kto jest starszy – mówiła Zuzanna Skalska.
Wydaje się jej, że ta granica cały czas się przesuwa, podobnie jak przeciętny czas życia ludzi. Na dowód przytoczyła badania, z których wynika, że dziewczynka urodzona 10 lat temu dożyje 102 lat. – Lekarze będą mieli w przyszłości dużo pracy – stwierdziła. Także ci zajmujący się medycyną estetyczną.
Postrzeganie wieku
Warto tu przypomnieć badania Eurobarometr Active Ageing, wykonane na zlecenie Komisji Europejskiej.
Czytaj też. Badania Komisji Europejskiej: w jakim wieku uważamy ludzi za starych
Sprawdzano w jakim wieku ludzie w Europie postrzegani są jako starzy. Okazało się, że 63,9 lat to średni wiek, w którym osoba zaczyna być uważana za “starą”, jednak różnice w postrzeganiu tego granicznego wieku w poszczególnych krajach Unii Europejskiej przekraczały 10 lat…
(Cały artykuł dostępny w e-Wydaniu “Rynku estetycznego”)
Chcesz wiedzieć więcej?
Ten i wiele innych ciekawych artykułów nt. medycyny estetycznej do przeczytania w numerze „Rynku estetycznego”.
Prenumeratorów zapraszamy do korzystania z e-WYDANIA